İşitmesi normal olan bireylerde chirp uyaran kullanılarak yapılan polarite değişikliklerinin işitsel beyin sapı cevaplarının (ABR) latans ve dalgalar arası latans değerleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of polarity changes using chirp stimulus on auditory brainstem responses (ABR) latency and interwave latency values in individuals with normal hearing
  1. Tez No: 776143
  2. Yazar: DİLEK SÖYLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İşitsel beyin sapı cevapları (ABR) objektif bir değerlendirme testidir. Ancak, cevaplar birçok faktörden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı; ABR uyaran faktörlerinden uyaran polaritelerinin dalga latansları ve dalgalar arası latans değerleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. ABR testi 90, 70, 50 ve 30 dBnHL'de üç farklı polarite ve chirp uyaran kullanılarak işitmesi normal 30 bireyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulgularında, 90 dBnHL'de sağ kulakta I. III. V. ve sol kulakta I. ve V. dalga latansları ve polariteler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Her iki kulak için 70 dBnHL'de dalga latansları ve polariteler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). 50 dBnHL'de sağ kulakta ve 30 dBnHL'de sol kulakta V. dalga latansları ve polariteler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Çalışma sonuçları, uyaran polaritelerinin ABR dalgalarında farklılıklara neden olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulguların doğrulanması ve uyaran polariteleri hakkında fikir birliğinin oluşturulması için daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Auditory brainstem responses (ABR) is an objective assessment test. However, the answers are influenced by many factors. The aim of this study; to compare the effects of stimulus polarities from ABR stimulus factors on wave latency and interwave latency values. The ABR test was performed with 30 individuals with normal hearing using three different polarities and chirp stimuli at 90, 70, 50 and 30 dBnHL. In the study findings, 90 dBnHL I. III. and V. waves in the right ear and I. and V. waves statistically significant difference was found between latencies and polarities (p0.05). There was no statistically significant difference between wave latencies and polarities at 70 dBnHL for both ears (p>0.05). A statistically significant difference was found between V. wave latencies and polarities in the right ear at 50 dBnHL and in the left ear at 30 dBnHL (p0.05). Study results showed that stimulus polarities cause differences in ABR waves. Further studies are recommended to confirm the findings and to establish a consensus on stimulus polarities.