Ailevi akdeniz ateşi olan çocuklarda nötrofil eksrasellüler tuzakları varlığının ve Alfa 1 antitripsin akut faz reaktanı serum düzeylerinin hastalık kliniği ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the presence of neutrophil exracellular traps and the relationship of Alpha 1 antitripsin acute phase reactant serum levels with the disease clinic in children with family mediterranean fever
- Tez No: 928221
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAK YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, çocukluk çağında görülen Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) hastalığında nötrofil ekstrasellüler tuzak (NET) oluşumu ve Alfa-1 Antitripsin (AAT) düzeyleri ile hastalık kliniği arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın amacı, NET ve AAT düzeylerinin AAA'nın farklı klinik gruplarında nasıl bir rol oynadığını anlamak ve hastalığın yönetiminde yeni tedavi stratejilerine ışık tutmaktır. Çalışma kapsamında, kontrol grubu ve remisyon, ateş, plörit, peritonit ve artrit gibi farklı klinik durumlara sahip hasta gruplarındaki NET oluşumu ve AAT düzeyleri analiz edilmiştir. Bu analizler, yaş, cinsiyet ve genetik mutasyon (özellikle M694V mutasyonu) gibi değişkenlerle ilişkilendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, yaş ve cinsiyet ile AAA hastalığı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Peritonit grubunda beyaz kan hücresi sayıları diğer gruplara kıyasla daha yüksek bulunurken, nötrofil (NEU) yüzdesi (%) ve NEU sayısı (103/uL) tüm gruplarda benzerlik göstermiştir. Ancak NEU değerleri arttıkça NET oluşumunun da arttığı görülmüştür. Ayrıca, plörit grubunun AAT düzeyleri diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek tespit edilmiştir. NET oluşumu ile AAT düzeyleri arasında ise güçlü bir istatistiksel ilişki saptanmıştır. Buna göre, AAT seviyelerindeki artış NET formasyonu ile doğrudan ilişkilidir. M694V mutasyonu varlığında, NET ölçümleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek ortalamalar göstermiştir. Bununla birlikte, AAT düzeyleri mutasyon varlığına göre istatistiksel bir fark göstermemiştir. Bu bulgular, AAA hastalığında NET oluşumu ve AAT düzeylerinin önemli bir etkileşim içinde olduğunu ve bu etkileşimin hastalığın patogenezinde kritik bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, AAA'nın yönetiminde hedefe yönelik tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi için yeni perspektifler sunmaktadır. Gelecekte yapılacak daha kapsamlı çalışmalar, NET ve AAT arasındaki etkileşimlerin daha ayrıntılı incelenmesiyle hastalığın etkin bir şekilde kontrol altına alınmasına yönelik stratejilere katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the association of neutrophil extracellular trap (NET) formation and Alpha-1 Antitrypsin (AAT) levels with disease clinic in childhood Familial Mediterranean Fever (FMF) was investigated. The aim of the study was to understand the role of NET and AAT levels in different clinical groups of AAA and to shed light on new treatment strategies in the management of the disease. Within the scope of the study, NET formation and AAT levels were analyzed in control group and patient groups with different clinical conditions such as remission, fever, pleurisy, peritonitis and arthritis. These analyses were associated with variables such as age, gender and genetic mutation (specifically M694V mutation). According to the research findings, no significant difference was found between age and gender and AAA disease. White blood cell (WBC) counts were higher in the peritonitis group compared to the other groups, while neutrophil (NEU) percentage (%) and NEU count (103/uL) were similar in all groups. However, it was observed that NET formation increased as NE levels increased. In addition, AAT levels of the pleurisy group were significantly higher than the other groups. A strong statistical associaiton was detected between NET formation and AAT levels. Accordingly, the increase in AAT levels is directly related to NET formation. In the presence of the M694V mutation, NET measurements showed higher averages compared to the control group. Nevertheless, AAT levels did not show a statistical difference according to the presence of mutation. These findings indicate that NET formation and AAT levels interact significantly in AAA and that this interaction may play a critical role in the pathogenesis of the disease. The results of the study offer new perspectives for the development of targeted therapeutic approaches in the management of AAA. More comprehensive studies in future may contribute to strategies for effective control of the disease by further analysis of the interactions between NET and AAT.