8. sınıf İngilizce ders kitabındaki ölçme değerlendirme etkinliklerinin, sorularının ve 2018-2019 LGS sınav sorularının öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
The examination of assessment and evaluation activities, questions in the 8th grade English textbook and 2018-2019 LGS exam questions in accordance with teachers' opinions
  1. Tez No: 776213
  2. Yazar: ESRA KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı; 8. Sınıf İngilizce ders kitabındaki ölçme değerlendirme etkinliklerinin,sorularının ve 2018-2019 LGS sınav sorularının öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesidir. Uzun yıllardır teknolojinin gelişmesiyle birlikte Yabancı dillere özellikle de dünya dili olan İngilizceye olan ihtiyaç artmaktadır. Dünyadaki teknolojik,ekonomik ve kültürel gelişmelerin gerisinde kalmamak için gençlere İngilizce öğretimi ve öğrenimine yönelik doğru bir eğitim verilmelidir. Bu yüzden bu çalışma Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve okullara gönderilen İngilizce kitaplarındaki etkinlikleri ve soruların hedef ve kazanımlara uygunluğunu öğretmen görüşlerine dayanarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel bir araştırma olup örneklemini kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile seçilecek Eyüp Sultan ilçesinde görev yapan İngilizce öğretmenleri oluşturacaktır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılacaktır. Veriler içerik analizi ile çözümlenecek ve yararlı olacağı düşünülen öneriler getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to evaluate the assessment activities, questions in the 8th grade English practicebookand 2018- 2019 LGS exam questions which are formed in accordance with this objectives according to the teachers' opinions.With the development of thetechnology for many years,the need for foreign languages, especially the English language is increasing. In order to avoid lagging behind technological, economic and cultural developments in the world ,young people should be given the right education for teaching and learning English. Therefore,this study aims to demonstrate the effectiveness of the English books prepared by the Ministry of National Education and sent to schools and the appropritaness of the questions to the objectives and gains based on the opinions of the teachers. The reearch is a qualitative research and the sample will be composed of English teachers working in Eyupsultan District which will be selected by easily accessible situation sampling method. Semi-structured interview will be used as data collection tool. The data will be analyzed with content analysis and suggestions which are taught as useful will be tried to done