Üniversite akademik ve idari personelinin COVID-19 aşısına yönelik davranışlarını etkileyen faktörler: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi örneği
Factors affecting the behavior of university academic and administrative staff towards COVID-19 vaccine: The case of Tekirdağ Namık Kemal University
  1. Tez No: 776298
  2. Yazar: MELİHA MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YETKİN AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tarih boyunca birçok salgınla mücadele eden insanoğlu, son olarak 2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 ile karşı karşıya kalmıştır. Dünya Sağlık Örgütü virüsün tüm dünyaya hızlı yayılması nedeniyle 2020 yılının mart ayında COVID-19'u pandemi olarak ilan etmiştir. COVID-19 pandemisinin en önemli çıkış yolu olan aşının bulunmasıyla birlikte tüm dünyada aşılama faaliyetleri başlamıştır. Aşıya karşı tereddüt, aşının ilk bulunduğu zamanlardan günümüze kadar süregelen bir durum olmasına rağmen COVID-19 ile artış sağlamıştır. Aşı tereddütünde en sık karşılaşılan nedenler arasında; aşının yan etkilerinden korkma, aşının içeriğine güvenmeme, aşılar hakkında yeterli bilgiye ulaşamama gibi nedenler yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi özelinde çalışan akademik ve idari personeller örnek alınmıştır. Üniversitede çalışan akademik ve idari personelin COVID-19 aşısına yönelik tereddütlerini etkileyen faktörlerin neler olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings, who have struggled with many epidemics throughout history, have recently faced COVID-19, which emerged in Wuhan, China in 2019. The World Health Organization declared COVID-19 a pandemic in March 2020 due to the rapid spread of the virus all over the world. With the discovery of the vaccine, which is the most important way out of the COVID-19 pandemic, vaccination activities have started all over the world. Vaccine hesitancy has increased with COVID-19, although it has been an ongoing situation since vaccines were first found. Among the most common causes of vaccine hesitancy are our fear of the vaccine's side effects, not trusting the content of the vaccine, and not having access to sufficient information on vaccines. Within the scope of this study, academic and administrative staff working at Tekirdag Namik Kemal University were taken as an example. The factors affecting the hesitancy of the university's academic and administrative staff toward the COVID-19 vaccine were examined.