Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonunu etkileyen faktörler
The factors that complicate the integration of Syrian students to Turkish education system
- Tez No: 776354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnsanlık var oluğundan beri bazı dönemlerde tüm medeniyetler göç olgusunu yaşamışlardır. Son yıllarda Dünya genelindeki pek çok olumsuz durum; ülkelerin dış ve iç kaynaklı kaosları insanları olumsuz yönde aşırı derecede etkilemiştir. Bu olumsuz etkilerin bir sonucu olarak göç kavramı kaçınılmaz olmuştur. Anadolu toprakları yüzyıllardır göçmenler ve sığınmacılar için güvenli bir barınak olmuştur. Çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu milyonlarca insan da 2011 yılında Suriye'de yaşanan, Suriye rejimi tarafından kanlı bir şekilde bastırılmaya çalışılan iç savaştan dolayı komşu ülkelere ve özellikle Türkiye'ye göç etmiştir. Uluslararası hukuk kuralları; insanlık, evrensellik, etik değerler adına Türkiye; Suriyeli sığınmacılara ve göçmenlere barınma, beslenme, sağlık ve eğitim gibi alanlarda hizmet vermektedir. Çocuklar için iltica sürecinin oldukça zor olduğu söylenebilir. Özellikle kendi ülkelerinden farklı bir çevrede bulunmaları uyum sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu uyum sorunlarına sebep olabileceği düşünülen, Suriyeli öğrencilerin dil farklılığı, yaş farklılığı ve maddi olanaklardan kaynaklı faktörler bu araştırmada incelenmiş, bu faktörlerden kaynaklanan sorunlar tespit edilip, çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın yapıldığı Konya Karatay Saraçoğlu Ahmet Haşhaş İlkokulu'nda eğitim gören Suriyeli öğrencilerin uyum sorunları tespit edilmesi amaçlanmış, araştırmanın yapıldığı ilkokulda eğitim gören 1. 2. 3. ve 4. sınıfta eğitimine devam eden 15 Suriyeli öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği sonucunda veriler elde edilmiştir. Görüşmeler esnasında alınan notlar ve ses kayıtları, metin haline getirilmiş ve betimsel analiz tekniği ile incelenmiştir. Araştırmaya katılan Suriyeli öğrenciler ile yapılan görüşmeler sonucunda, öğrencilerin dil ve yaş farklılığının Türk eğitim sistemine uyum sağlamada önemli bir engel olduğu ancak maddi olanaklarının uyum anlamında büyük bir engel teşkil etmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of humanity, all civilizations have experienced the migration phenomenon in some periods. Recently, many negative world-wide situations and the chaos in countries caused by both internal and external reasons, have affected people in an extremely negative way. As a result of these negative effects, migration phenomenon became inevitable. Throughout history, Anatolian lands have been a safe haven for immigrants and asylum seekers. Millions of people, mostly women and children, migrated to neighboring countries, primarily to Turkey due to the civil war that started in 2011, which was tried to be ended brutally by the Syrian regime. In the name of international law, humanity, universality, and ethical values; Turkey provides services to Syrian refugees in areas such as accommodation, nutrition, health and education. In this study, it is aimed to determine the problem of adaptation that may be encountered in education services provided by Turkey to Syrian refugees. The aim of this study is to examine the problems that Syrian students experience in the education system in Turkey. In this context, it was tried to reach out to Syrian students studying in primary school. For this purpose, data were obtained as a result of the semi-structured interview technique conducted with 15 Syrian students studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of Saraçoğlu Ahmet Haşhaş Primary School and Konya Karatay Saraçoğlu Mustafa Çetin Primary School in the Karatay District of Konya. The interviews were written after the notes were taken, then analyzed withthe descriptive analysis technique. It can be said that the asylum process for children is quite difficult. Especially, being in a different environment from their own country brings along the problem of adaptation. In this study, the adaptation problems of Syrian children and their suggestions for their solution were evaluated.