Mülteci ve sığınmacıların geçim kaynaklarına erişiminde COVID-19 pandemi sürecinin etkisi: Ankara örneği
Effects of the COVID-19 pandemic to refugee and asylum seekers' access to livelihoods: Ankara case
- Tez No: 776358
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mülteci ve sığınmacıların hayatlarını sürdürmeye çalışırken yaşadıkları birçok zorluk bulunmaktadır. Yaşamın olağan akışını hepimiz için değiştiren ve zorlaştıran Covid-19 pandemisi, dezavantajlı bu grubun yaşantısını da şüphesiz etkilemiştir. Dezavantajlı gruplardan olan mültecilerin ve sığınmacıların geçim kaynakları ve Covid-19 pandemi sürecinin geçim kaynaklarına etkisi bu araştırmada sistemli bir şekilde çalışılmıştır. Covid-19 pandemisi ile değişen dinamikler sonucunda mültecilerin geçim kaynaklarına nasıl eriştiği ve sürecin yarattığı etkiler bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan yöntem nitel araştırma yöntemidir ve desen olarak durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmanın evreni olarak Ankara ili belirlenmiştir. Ankara ilinde yaşayan 18-65 yaş arasında farklı milletlerden sığınmacılar ve mülteciler bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu çalışmada kullanılan veriler yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği ile yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler ilk olarak kodlanmış, ilişkili kodlar birleştirilerek kategoriler oluşturmuş ve temalar belirlenmiştir. Mülteci ve sığınmacıların sahip oldukları geçim kaynakları, Covid-19 pandemi sürecinin geçim kaynakları üzerinde yaratmış olduğu olumlu, olumsuz ve nötr durumlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Refugees and asylum seekers face various struggles everyday. The Covid-19 pandemic has changed and made the usual flow of life difficult for all of us. It certainly has affected the lives of this disadvantaged group.Their livelihoods and the impact of the Covid-19 pandemic on them have been systematically studied in this research. As a result of the changing dynamics with the COVID-19 pandemic, by what means the refugees access livelihood resources and the effects caused by the process constitute the problem of this research. Qualitative research method was used in this research and a case study was utilised as a pattern. The city of Ankara was determined as the universe of the study. The sample of this research consists of asylum seekers and refugees of all nationalities between the ages of 18 and 65 residing in Ankara. The data used in this study were obtained from face-to-face interviews with semi-structured in-depth interview technique. The obtained data were coded first, then related codes were combined to create categories and themes were determined. The livelihoods of refugees and asylum seekers, and positive, negative and neutral situations that the Covid-19 pandemic has created on their livelihoods have been identified.