Sosyal bilgiler öğretiminde Web 2.0 animasyon araçları kullanımının akademik başarıya ve bilgilerin kalıcılığına etkisi
The effect of using Web 2.0 animation tools in social studies education on academic success and the permanence of knowledge
  1. Tez No: 776387
  2. Yazar: YAHYA OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanında Web 2.0 araçlarıyla oluşturulan eğitici animasyon kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve bilgilerin kalıcılığına etkisini tespit etmektir. Araştırma İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan bir devlet okulunda yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 7. sınıfta eğitim gören 67 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma deseni olarak deneysel yöntemlerden biri olan ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyal Bilgiler Hazırbulunuşluk Testi ve Sosyal Bilgiler Akademik Başarı Testi kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 26 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, deney grubu öğrencilerinin akademik başarı puanları, kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bilgilerin kalıcılığı açısından incelendiğinde deney grubunda kalıcılık test puanları ile son test puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuçlar cinsiyet açısından incelendiğinde deney grubunda bulunan kız öğrencilerin ve erkek öğrencilerin akademik başarı test puanı ve kalıcılık test puanı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu sonuçlara bakılarak 7. sınıf sosyal bilgiler dersinin Web 2.0 araçlarıyla hazırlanan animasyonlar ile işlenmesinin öğrencilerin akademik başarısını artırdığı ve bilgilerin kalıcılığına olumlu etki ettiği, ayrıca oluşturulan animasyonların cinsiyet açısından da herhangi bir farklılığa neden olmadığı görülmektedir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde şu önerilere yer verilmiştir: Sosyal Bilgiler öğretimi için farklı Web 2.0 teknolojileri ile materyal geliştirilebilir. Öğretmenlere Web 2.0 teknolojisi ile eğitici animasyon ve diğer eğitici materyaller geliştirebilmesi için hizmet içi eğitimler düzenlenebilir. Bu konuda Türkçe içeriklerin geliştirilebilmesi için projeler yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the use of educational animations created with Web 2.0 tools in the 7th grade social studies course“People, Places and Environments”learning area, on the academic achievement of students and the permanence of knowledge. The research includes students in a public school located in Gaziosmanpaşa, Istanbul. The study group of the research consists of 67 7th grade students studying in four different classes. The pretest-posttest control group model, which is one of the experimental designs, was used as a quantitative research method in the research. The data were obtained by using the Social Studies Readiness Test and the Social Studies Academic Achievement Test developed by the researcher. SPSS 26 program was used for data analysis. According to the results of the analysis, it was determined that the academic achievement scores of the experimental group students were significantly higher than the academic achievement scores of the control group. When the information was examined in terms of permanence, no significant relationship was found between the permanence test scores and the posttest scores in the experimental group. When the results were examined in terms of gender, no significant difference was found between the academic achievement test and the permanence test of female students and male students in the experimental group. Looking at these results, it is seen that teaching the 7th grade social studies course with animations prepared with Web 2.0 tools increases the academic success of the students and has a positive effect on the permanence of the information. From this point of view, materials can be developed with different Web 2.0 technologies for teaching social studies. In-service training can be organized for teachers to develop educational animations and other educational materials with Web 2.0 technology. Projects can be carried out in order to develop domestic programs in this regard.