Kronik hepatit b tedavisinde ınterferon monoterpisi ile ınterferon ve lamivudin kombinayson tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of interferon monotherapy with interferon and lamivudine combination therapy in the treatment of chronic hepatitis b
- Tez No: 776393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bütün dünyada yaygın olarak görülen kronik B hepatiti önemli bir sağlık sorunudur. HBV enfeksiyonu, hafif asemptomatik enfeksiyondan, şiddeti, ilerleyici karaciğer hastalığına kadar giden bir yelpazede seyreder. Kitlesel anlama programların geliştirilmesiyle, HBV 'nin yayılması azalmaya başlamakla birlikle, kronik HBV infeksiyonu olan kişilerde hastalığı kontrol altına almak için tek seçeneğimiz, pahalı ve uzun süreli terapötik girişimlerdir. İnterferon alfa kronik B hepatitinde uzun yıllardır kullanılmaktadır, interferon tedavisi ile istenen kalıcı cevapların alınamaması, yan etkilerinin çok olması, sadece seçilen vakalara verilmesi nedeniyle, yeni ajanlar araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda nükleoz(t)id analogları, özellikle lamivudinin kronik B hepatitinde etkili olduğu saptanmıştır. Kronik B hepatitinde alfa interferon ve lamivudinin kombine kullanılması ile daha iyi sonuçlar alınabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda kronik hepatit B hastalarında interferon monoterapisi ile interferon ve lamivudin kombinasyon tedavisini karşılaştırdık. Hastaların 20 (%43.5) sine IFN, 26 (%56,5)'sına lamivudin+IFN verildi. Tedavinin 6. ayında ALT değerinin normal olması ve HBV DNA
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis B, which is common all over the world, is an important health problem. HBV infection ranges from mild asymptomatic infection to progressive liver disease in severity. Although the spread of HBV is beginning to decline with the development of mass understanding programs, expensive and long-term therapeutic interventions are our only options for controlling the disease in people with chronic HBV infection. Interferon alpha has been used in chronic hepatitis B for many years. New agents have been researched because the desired permanent response cannot be obtained with interferon therapy, the side effects are high, and it is given only to selected cases. As a result of the studies, it was determined that nucleos(t)ide analogues, especially lamivudine, are effective in chronic hepatitis B. It is thought that better results can be obtained with the combined use of alpha interferon and lamivudine in chronic hepatitis B. In our study, we compared interferon monotherapy with interferon and lamivudine combination therapy in patients with chronic hepatitis B. IFN was given to 20 (43.5%) patients and lamivudine+IFN was given to 26 (56.5%) patients. A normal ALT level and HBV DNA