Koroner yavaş akım fenomeni hastalarında plazma faktör xı ve xıı düzeyleri
Plasma factor xi and xii activity in patients with slowcoronary flow
- Tez No: 776394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ METİN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Anjiyografik olarak epikardiyal koroner arterlerlerin açık olduğu ancak opak maddenin damar lümenini doldurma ve boşalma hızının yavaş olmasıyla karakterize koroner yavaş akım fenomenin (KYAF) net patofizyolojisi hala ortaya konulamamıştır. Bununla birlikte endotel disfoksyonu, inflamasyon, vazomotor hastalıkalar ve ateroskleroz ilşkilendirilmiştir. Bu çalışmada intristink koagülasyon yolunun majör faktörleri olan FXI ve FXII'nin seviyelerinin bu etyopatogenezi net olarak saptanamamış anjiyofrafik ve klinik antitenin patogenezi ile olan neden sonuç ilişkisini araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METHD Anjiografik olarak koroner yavaş akım saptanan 55 kişi hasta grubu (grup I) , normal koroner arter ve normal korener akıma sahip 40 kişi ise kontrol grubu ( grup II) olmak üzere toplam 95 kişi çalışmaya dahil edildi. BULGULAR Çalışmamızda gruplara göre olguların Yaş, Cinsiyet, Sigara kullanımı, VKİ, Dislipidemi ve Hipertansiyon oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. (p>0,05) F XI değerlerinin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (108.9 ± 19 vs. 98.8 ± 20, p=0,018). Grub I olguların FXI değerlerinin ortalaması, grup II göre anlamlı şekilde yüksektir, aynı şekilde F XII değerlerinin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (131.2 ± 17 vs. 119.1 ± 16, p=0,001). Grub I olguların FXII değerlerinin ortalaması, grup II göre anlamlı şekilde yüksektir SONUÇ Bizim sonuçlarımız KYAF ve artmış prokoagülan aktivite ilişkisini otaya koymaktadır. Bu ilişki, bu fenomenin patogenezinde inflamasyon ve aterosklerozun rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The exact pathophysiology of slow coronary flow (SCF) phenomenon, characterized by delayed opacification of coronary arteries during coronary angiography, is still unknown, although endothelial dysfunction, inflammation, vasomotor disorders and atherosclerosis are shown. The present study was conducted to investigate whether there is a coagulation pathway abnormality in patients with SCF measuring plasma factor XI and XII activity. The study included 55 patients with angiographically proven SCF (group I) and 40 individuals with normal coronary flow (NCF, group II). Baseline demographic properties were similar in both groups. Echocardiographic parameters were also similar in patients with SCF and NCF. Factor XI activity was significantly higher in group I when compared with group II. Factor XII activity was also significantly higher in group I when compared with group II (108.9 W 19 vs. 98.8 W 20, P U 0.018 and 131.2 W 17 vs. 119.1 W 16, P U 0.001, respectively). We conclude that SCF phenomenon appears to be associated with enhanced procoagulant state, which may support the role of inflammation and atherosclerosis in the pathogenesis of this phenomenon. B