Kalça cerrahisinde spinal anestezi sonrasında gelişen hipotansiyon riskinin öngörülmesinde vena kava inferior kollapsibilite indeksi ve nabız değişim indeksi değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of inferior vena cava collapsibility index and pleth variability index values in prediction of hypotension risk after spinal anesthesia undergoing hip surgery
- Tez No: 776478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AKDAŞ TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Cerrahi sırasında hipotansiyon gelişme riski taşıyan hastaları preoperatif olarak tespit etmek morbidite ve mortalite riski açısından hastaya, takip ve tedavi açısından da hekime önemli katkı sağlayabilir. Bu çalışmada spinal anestezi altında kalça cerrahisi geçirecek hastalarda hipotansiyon gelişme riskini öngörmede inferior vena kava kollapsibilite indeksi ve nabız değişim indeksi değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma spinal anestezi altında kalça cerrahisi planlanan 55 yaş ve üzeri, ASA skoru III-IV hastalarda prospektif gözlemsel olarak planlandı. Preoperatif gözlem odasında bazal PVI ve IVC CI değerleri alınan hastalar sonrasında çalışmadan bağımsız hekimlerce takip edildiler. Hastaların hemodinamik verileri peroperatif alınan kayıtlardan temin edilmiş, hipotansiyon gelişen ve gelişmeyen gruptaki hastalar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan analiz sonucunda IVC CI değerleri değerlendirildiğinde %95 güven aralığında %42.5 değerinin, %74.3 sensitivite ve %75 spesifite ile hipotansiyon için prediktif olduğu izlendi (p0.05). Tartışma ve Sonuç: Spinal anestezi altında kalça cerrahisinde oluşabilecek hipotansiyonu öngörmede peroperatif takip edilen PVI değerleri anlamlı değilken preoperatif olarak ölçülen IVC CI değerinin ise oldukça güvenli bir yöntem olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Preoperatively identifying patients at risk of developing hypotension during surgery may contribute significantly to the patient in terms of morbidity and mortality risk and to the physician in terms of follow-up and treatment. In this study, we aimed to compare the values of inferior vena cava collapsibility index and pleth variability index, in predicting the risk of developing hypotension in patients who will undergo hip surgery under spinal anesthesia. Materials and Methods: Our study was planned as a prospective observational study in patients over 55 years and older who were scheduled for hip surgery under spinal anesthesia and with ASA III-IV. Patients whose baseline PVI and IVC CI values were obtained in the preoperative observation room were followed up by physicians independent of the study.. Subsequently, patients were followed up by physicians independent of the study. The hemodynamic data of the patients were recorded and the patients in the hypotension and non-hypotension groups were compared statistically. Results: As a result of the analysis, when the IVC CI values were evaluated, it was observed that a value of 42.5% at the 95% confidence interval was predictive for hypotension with a sensitivity of 74.3% and a specificity of 75% (p0.05). Discussion and Conclusion: We concluded that the preoperatively measured IVC CI value is a very safe method, while the PVI values followed peroperatively are not significant in predicting hypotension that may occur in hip surgery under spinal anesthesia.