Üniversite öğrencilerinin evlilik ve aile kurumuna yaklaşımları (Ondokuz Mayıs Üniversitesi örneği)
University students' approaches to marriage and family institution (Sample of Ondokuz Mayıs University)
- Tez No: 776511
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toplumların hızla değişip dönüştüğü günümüzde aile bütün bu dönüşümlerin merkezinde yer almaktadır. Başta ailenin tanımı olmak üzere, yapısı, işlevleri, aşk, cinsellik, aile ve akrabalık ilişkileri, eş seçme gibi süreçler toplumsal değişimlere paralel olarak dönüşüme uğramaktadır. Artık günümüz toplumlarında birlikte yaşama gibi evliliğe alternatif birliktelikler ortaya çıkabildiği gibi bazı toplumlarda Gey/Lezbiyen birliktelikleri de kabul görmektedir. Aile ve evlilik kurumunun devamlılığını sağlamak için bugün geçirdiği değişimleri, kurumu devam ettirecek kesim olan gençlerin görüş ve düşüncelerini bilmek önemli bir husustur. Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde son sınıfta öğrenim gören gençlerin aile ve evlilik kurumu üzerinde görüş ve düşüncelerini konu edinmektedir. Araştırmaya katılım sağlayan öğrencilerin kadın-erkek oranlarının eşit veya yakın olabilmelerine dikkat edilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda üniversitede öğrenim gören son sınıf öğrencilerinden 691 kişiye anket çalışması uygulanmıştır. Bir takım sosyo-demografik sorularla birlikte araştırmaya katılım sağlayan birey ve aileleri hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %48,2 kadın öğrenciler, %51,8 erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Gençlere, evlilik ve aile kurumu hakkında bir takım sorular sorulmuş ve elde edilen verilerin çoğunluğunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir (P0,05). Araştırma sonucu üniversite son sınıf öğrencilerinin evlilik ve aile kurumu hakkındaki görüş ve düşüncelerinin tespiti açısından da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, when societies are rapidly changing and transforming, the family is at the center of all these transformations. Even the definition of 'family'; its structure, function, attitudes to love and sexuality, familial and kinship relations, as well as processes such as choosing a spouse are transforming in parallel with social changes. In today's societies, alternative partnerships such as living together can emerge, and in some societies, Gay/Lesbian partnerships are also accepted. To ensure the continuity of the institutions of family and marriage, it is important to know the changes they have undergone and the views and thoughts of young people who will continue these institutions. This study deals with the opinions and thoughts of the young people studying at Ondokuz Mayıs University on the institution of family and marriage. Attention was paid in ensuring that the female-male ratios of the students participating in the research were equal or close. Quantitative research was used in this study. For this purpose, a questionnaire study was applied to 691 people among the senior students studying at the university. Along with some socio-demographic questions, information about the individuals and their families who participated in the research was obtained. Of the students participating in the study, 48.2% are female students and 51.8% are male students. Young people were asked several questions about marriage and family institutions, and it was determined that there was a statistically significant difference in the majority of the data obtained (P0.05). The result of the research is important in terms of determining the opinions and thoughts of senior university students about marriage and family institutions.