Devamlı ve atımlı görünür ışığın proteinler üzerindeki etkisinin spektroskopik olarak değerlendirilmesi
Spectroscopic evaluation of the effect of continuous and pulsed visible light on proteins
- Tez No: 776538
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Enerji, Zooloji, Biology, Energy, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda, devamlı ve atımlı görünür ışığın biyolojik moleküller üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, üç farklı fizyolojik araştırma yapılmıştır. İlk olarak, üç farklı zaman noktasında (T0, başlangıç; T6, 6. saat; T24, 24. saat) devamlı (3 kHz) ve atımlı (3 Hz) kırmızı (660 nm), yeşil (510 nm) ve mavi (470 nm) ışığın bovine (sığır) serum albümin (BSA) üzerine doğrudan etkisi araştırılmıştır. İkinci çalışmamızda, bakır sülfat (CuSO4) konsantrasyonları (5, 25, 50, 75, 100, 250 ve 500 mM) uygulanmıştır. Üçüncü çalışmamızda, 250 mM CuSO4 ilave edilen BSA'da, metal katalizli oksidasyona (MCO) bağlı gelişen oksidatif hasarın, üç farklı zaman noktasında (T0, T6 ve T24) uygulanan devamlı ve atımlı kırmızı, yeşil ve mavi ışık ile azaldığı veya arttığı durumlar değerlendirilmiştir. Deneyler tamamlandıktan sonra spektral analiz ile birlikte biyokimyasal ölçümler (AOPP, ileri protein oksidasyon ürünleri; İMA, iskemi modifiye albümin; T-SH, total tiyol düzeyleri) yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, atımlı mavi ışık BSA'ya hasar vermiş, CuSO4 BSA'da oksidasyon oluşturmuş ve MCO'lu BSA'da atımlı yeşil ve mavi ışık oksidasyonu giderek artmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of continuous and pulsed visible light on biological molecules were investigated. For this purpose, three different physiological studies were conducted. First, the direct effect of continuous (3 kHz) and pulsed (3 Hz) red (660 nm), green (510 nm) and blue (470 nm) light on bovine serum albumin at three different time (T0, initial; T6, 6th hours; T24, 24th hours) points was investigated. In our second study, copper sulfate (CuSO4) concentrations (5, 25, 50, 75, 100, 250 ve 500 mM) were applied. In our third study, we evaluated cases where oxidative damage due to metal-catalyzed oxidation (MCO) in BSA added to 250 mM CuSO4 was reduced or increased by continuous and pulsed red, green, and blue light applied at three different time (T0, T6, and T24) points. After the experiments were completed, biochemical measurements (AOPP, advanced oxidation protein products; IMA, ischemia modified albumin; T-SH, total thiol contents) were made together with spectral analysis and evaluated. As a result, pulsed blue light damaged BSA, CuSO4 oxidized BSA, and pulsed green and blue light oxidation increased in BSA with MCO.