Kamu kurumlarına dijitalleşmenin karar alma süreçlerine etkisi: Gümrük müdürlükleri örneği
The effect of digitalization on decision making process in public institutions: Example of customs offices
  1. Tez No: 776552
  2. Yazar: NAİME MERVE KARACAOĞLU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çalışmada kamu kurumlarındaki dijitalleşmenin karar alma süreçlerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, örnek kurum olarak Ticaret Bakanlığı seçilmiş ve Gümrük Müdürlüklerinde kullanılan dijital gümrük uygulamalarının kurumdaki merkezileşmeye etkisi fenomenoloji nitel araştırma deseni ile betimlenmeye çalışılmıştır. Veri toplama tekniği olarak, yarı yapılandırılmış mülâkat ve anket yöntemleri beraber kullanılmıştır. Orta ve üst düzey kamu yöneticilerinin oluşturduğu 13 kişilik katılımcı grubuna literatüre dayanarak oluşturulan araştırma soruları, standartlaştırılmış soru formu aracılığı ile sorulmuştur. Kurumda çalışan 393 personele ise geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılan anket formu yöneltilmiştir. Mülakata katılan katılımcıların ifadeleri, betimsel içerik analizi yönetimi ile ankete katılan katılımcıların ifadeleri SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler Yapı, Personel, İşleyiş, Kültür, Verimlilik ve Motivasyon ana boyutları altında gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda; Kurumlarda dijital dönüşüm gerçekleştirildiğinde ya da dijitalleşmenin etkinlik seviyesi artırıldığında, kurumlarda verilen stratejik kararların“kurum içi merkezileşmeyi, hızı, etkinliği, sürdürülebilirliği”belirgin bir şekilde olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of digitalization in public institutions on decision-making processes. In this direction, the Ministry of Commerce was chosen as the model institution and the effect of digital customs applications used in Customs Directorates on the centralization of the institution was tried to be described with a phenomenology qualitative research design. As a data collection technique, semi-structured interview and questionnaire methods were used together. Research questions based on the literature were asked to a participant group of 13 people consisting of middle and senior public administrators through a standardized questionnaire. The questionnaire form for which validity and reliability analysis was conducted was directed to 393 personnel working in the institution. The statements of the participants participating in the interview were evaluated with the descriptive content analysis method and the statements of the participants participating in the survey were evaluated with the SPSS program. Evaluations were carried out under the main dimensions of Structure, Personnel, Operation, Culture, Efficiency and Motivation. As a result of the evaluations; When digital transformation is carried out in institutions or when the efficiency level of digitalization is increased, it has been observed that the strategic decisions made in the institutions affect“internal centralization, speed, efficiency, sustainability”in a positive way.