Tedarik zinciri entegrasyonu ve stratejilerinin firma performansına etkisi ve tedarik zinciri performansının aracılık (mediator) rolü
The effect of supply chain integration and strategies on firm performance and the intermediary role of supply chain performance
  1. Tez No: 776576
  2. Yazar: HASAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı tedarik zinciri entegrasyonu ve tedarik zinciri stratejilerinin firma performanslarındaki etkisi ve bu etkide tedarik zinciri performansının aracılık rolünün bulunup bulunmadığını incelemektir. Bu amaçla nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve çalışmanın evreni olan TRC 1 bölgesinde faaliyet gösteren 505 firma üzerinde anket uygulaması yapılarak veriler elde edilmiştir. Bu veriler, SPSS 21 ve AMOS 21 paket programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmada uygulanan analiz sonuçlarında tedarik zinciri entegrasyonunun ve tedarik zinciri stratejilerinin firma performansını pozitif yönlü ve anlamlı olarak etkilediği bilgisi elde edilmiştir. Aynı şekilde tedarik zinciri entegrasyonun tedarik zinciri performansını da etkilediği görülmüştür. Ayrıca tedarik zinciri stratejilerinin alt boyutları olan yalın, çevik ve hibrit tedarik zinciri stratejilerinin firma performansına pozitif yönde ve anlamlı etkisinin olduğu bulgusu elde edilmişitir. Tedarik zinciri performansını ise yalın ve hibrit stratejilerinin pozitif yönlü ve anlamlı etkilediği bulgusuna rastlanmıştır. Son olarak, tedarik zinciri entegrasyonu ve stratejilerinin firmaların performanslarına etkilerinde tedarik zinciri performansının aracılık rolünün olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of supply chain integration and supply chain strategies on firm performance and whether supply chain performance has a mediating role in this effect. For this purpose, quantitative research method was used and data were obtained by conducting a survey on 505 companies operating in the TRC 1 region, which is the universe of the study. The obtained data were analyzed using SPSS 21 and AMOS 21 package programs. In the results of the analysis applied in the study, it was determined that supply chain integration and supply chain strategies positively affect the performance of the firm. Likewise, it has been seen that supply chain integration also affects supply chain performance. In addition, it was found that lean, agile and hybrid supply chain strategies, which are the sub-dimensions of supply chain strategies, have a positive and significant effect on firm performance. It was found that lean and hybrid strategies positively and significantly affect supply chain performance. Finally, it has been found that supply chain performance has a mediating role in the effects of supply chain integration and strategies on firms' performance.