Hemşirelerin çalışma ortamının ekip çalışmasına etkisi
The effect of working environment on teamwork in nurses
  1. Tez No: 776780
  2. Yazar: MERVE ELYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, hemşirelerin çalışma ortamının ekip çalışmasına etkisinin incelenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırmanın verileri Haziran-Ağustos 2021 tarihleri arasında araştırmacı tarafından 335 hemşireden çevrimiçi anket ile toplandı (n=335). Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamı Değerlendirme Ölçeği”ve“Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği”kullanıldı. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, verilerin karşılaştırılması için parametrik testler ve ilişki arayıcı analizler kullanıldı. Analiz sonucunda, hemşirelerin çalışma ortamlarının orta düzeyde, ekip çalışması tutumlarının ortalamanın üstünde iyi düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of nurses' working environment on teamwork. The data of this descriptive and relationship-seeking study were collected by the researcher from 335 nurses with an online questionnaire between June and August 2021 (n=335).“Personal Information Form”,“Nursing Job Index-Nursing Work Environment Assessment Scale”and“Teamwork Attitudes Scale”were used as data collection tools. Ethics committee approval and informed consent form were obtained from the participants in order to carry out the study. Descriptive statistical methods were used to evaluate the data, parametric tests and correlational analyzes were used to compare the data. As a result of the analysis, it was determined that the working environment of the nurses was at a moderate level and their teamwork attitudes were at a good level above the average.