The Act of Immigration Promotes Urbanization Due to Population Increase:A Case of Syrian Refugee Crisis in Turkey
Göç Kaynaklı Nüfus Artışı Nedeniyle Kentleşme: Türkiye'de Bulunan Suriyeli Mültecilerin Durumu
- Tez No: 776781
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS SNYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Illinois at Chicago
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
2011'den bu yana dünya, Suriyeli mülteci krizi olan en büyük mülteci krizinden biriyle karşı karşıya gelmiştir. Suriyeli mülteci krizi en büyük trajedilerden biri haline geldi ve dünyadaki herkesin dikkatini çekiyor. Suriye'deki iç savaş ve terör, milyonlarca insanın ülkesini terk etmesine ve başka ülkelere göç etmesine yol açtı. Suriyeli göçmenlerin büyük bir kısmı, ikinci bir vatan olarak hissettikleri Türkiye'de hareket etmeyi tercih ediyor. Bu insanların bir kısmı kamplarda yaşarken, çoğu Türkiye'deki şehirlere yayılmış ve yerleşmiştir. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin kentleşme ile ilgili özelliklerini belirlemektir. Bu çalışmanın ilk kavramına kentleşme ve buna bağlı kavramlar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Kentleşmenin nedenlerinden biri iç ve dış göçtür. Bu bağlamda, Türkiye'yi sadece güvenlik ve daha iyi bir yaşam için taşımak için iç savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan mültecilerin genel durumu bu çalışmada gözden geçirilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada, insanların göç etmek zorunda kalmalarının nedenleri, Türkiye'yi tercih etmelerinin nedenleri, Türkiye'deki mültecilerin yasal statüsü ile ilgili tartışmalar, mültecilerin Türkiye üzerindeki etkileri ve Türkiye'deki mültecilerin zorlukları genel olarak tartışılmıştır. Türkiye'deki sınır şehirlerinin mültecilere uygunluğu genel olarak tartışılmakta, daha sonra Suriyeli mülteciler için hangi şehirlerin uygun olduğu ortaya koyulmuştur. Son bölümde, Türkiye ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği veya diğer ülkeler arasındaki ilişkiler bağlamında mülteci krizi sorununun yük paylaşımı konusunun bir analizi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 2011, the world is confronted with one of the largest refugee crisis which is the Syrian refugee crisis. The Syrian refugee crisis has become one of the biggest tragedy and attracts everyone's attention throughout the world. The civil war and terror in Syria have led to millions of people leave their country and migrate to other countries. A large part of the Syrian immigrants prefers to move in Turkey, where they feel as a second homeland. While some of these people live in camps, most of them have been spread and settled in cities in Turkey. The aim of this study is to identify the characteristics of Syrian refugees in Turkey as they relate to urbanization. The first concept of this study is given brief information about urbanization and its related concepts. One of the reasons for urbanization is internal and external migration. In this context, the general situation of the refugees, who had to leave his country because of the civil war to move Turkey just for safety and a better life, is reviewed in this study. Furthermore, in this study, the reasons why people had to migrate, why they prefer Turkey, the debates about the legal status of refugees in Turkey, the effects of refugees on Turkey and the challenges of the refugees in Turkey are generally discussed. The appropriateness of the border cities in Turkey for the refugees is generally argued, it is then discussed which cities are suitable for Syrian refugees. In the last part, an analysis of the issue of burden sharing of refugee crisis problem are examined in the case of relations between Turkey and United Nations, European Unions or other countries.