Zihinsel olarak özel gereksinimli bireylerden sportif faaliyetlere katılan ve katılmayanların fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of physical fitness levels of individuals with mentally special needs participating and not participating in sporting activities
- Tez No: 776792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİRİNKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı zihinsel olarak özel gereksinimli bireylerden sportif faaliyetlere katılan ve katılmayanların fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza Malatya Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezinde eğitim/öğretim gören 15, Malatya Nefes Spor Kulübünde aktif olarak spor yapan 15 olmak üzere toplamda 30 zihinsel olarak özel gereksinimli birey katılmıştır. Malatya Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezinde eğitim/öğretim gören katılımcıların 6'sını kadın 9'unu erkek bireyler oluştururken Malatya Nefes Spor Kulübünde aktif olarak spor yapanların 8'ini kadın 7'sini erkek bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların fiziksel uygunluk ölçümlerinde boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, vücut kitle indeksi ve eurofit test bataryasında yer alan esneklik, denge, disklere dokunma, durarak uzun atlama, bükülü kolda asılma, mekik, 10x5 mekik koşusu sağ el ve sol el kavrama kuvveti testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 23. Paket Programında yapılmıştır. Normallik analizi sonucunda parametrik varsayımları karşılayan İndependent-Samples T Testi kullanılmıştır. Bulgular: Sportif faaliyetlere katılan bireylerin yaş ortalaması 23,20±2,67 yıl, boy ortalaması 169,46 ±7,91 cm, kilo ortalaması 64,17±10,59 kg, VKİ ortalaması 22,25±2,26 kg/m^2; spor yapmayanların yaş ortalaması 26,86±3,11 yıl, boy ortalaması 169,53 ±9,93 cm, kilo ortalaması 68,90±13,64 kg, VKİ ortalaması 23,96±3,77 kg/m^2 dir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the physical fitness levels of individuals with mentally special needs participating and not participating in sporting activities. Method: A total of 30 mentally handicapped individuals, 15 of whom are studying in Malatya Yeşilyurt Public Education Center and 15 actively doing sports in Malatya Nefes Sports Club, participated in our study. While 6 female and 9 male individuals constitute the education participants in Malatya Yeşilyurt Public Education Center, 8 female and 7 male individuals who actively do sports in Malatya Nefes Sports Club constitute. In the physical fitness measurements of the participants, height, body weight, body mass index and flexibility, balance, touching the discs, standing long jump, hanging on the bent arm, sit-up, 10x5 shuttle run right hand and left hand grip strength tests were applied. Statistical analysis of the data obtained was done in SPSS 23. Package Program. As a result of the normality analysis, the Independent-Samples T-Test, which meets the parametric assumptions, was used. Findings: According to the research findings, the average age of the individuals doing sports is 23.20±2.67 years, the average height is 169.46 ±7.91 cm, the average weight is 64.17±10.59 kg, the average BMI is 22.25±2.26 kg/m^2; The average age of those who do not do sports is 26.86±3.11 years, the average height is 169.53 ±9.93 cm, the average weight is 68.90±13.64 kg, the average BMI is 23.96±3.77 kg/m^2.