İş yaşamında yalnızlığın işe gömülmüşlük üzerindeki etkisi: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of lonelisness at work on job embeddedness: A study on health employess
- Tez No: 776811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada iş yaşamında yalnızlığın işe gömülmüşlük üzerindeki etkisini ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda, İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel sağlık kuruluşlarındaki doktor, hemşire, ebe ve tekniker/teknisyen unvanlarındaki sağlık çalışanları, çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Veriler anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle çalışmaya katılmayı kabul eden 45 doktor, 155 hemşire, 92 ebe, 134 tekniker/teknisyenden oluşan 426 sağlık çalışanı ise çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Anket formunda, katılımcılara ait demografik özellikler, İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği ve İşe Gömülmüşlük Ölçeği yer almaktadır. Toplanan veriler SPSS 25 ve AMOS istatistik programlarında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ölçeklere ilişkin faktör analizleri, güvenirlik analizi, normallik testi, korelasyon analizi ve hipotezlerinin test edilmesi için regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; iş yaşamında yalnızlığın işe gömülmüşlük üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu, iş yaşamında yalnızlığın alt boyutları olan duygusal yoksunluk ve sosyal arkadaşlık yoksunluğunun işe gömülmüşlük üzerinde anlamlı ve negatif yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effect of loneliness at work on job embeddedness. In this context, health workers with the titles of doctors, nurses, midwives and technicians in private health institutions operating in the province of Istanbul between January and March 2022 constitute the universe of the study. The data were collected using the survey method. The sample of the study consists of 426 health workers, consisting of 45 doctors, 155 nurses, 92 midwives and 134 technicians, who agreed to participate in the study with convenience sampling method. The questionnaire form includes demographic characteristics of the participants, Loneliness in Work Life Scale and Job Embedded Scale. The collected data were analyzed in SPSS 25 and AMOS statistical program. Descriptive statistics, factor analysis of scales, reliability analysis, normality test, correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the analyzes; it was concluded that loneliness in business life has a negative and significant effect on job embeddedness, and emotional deprivation and social friendship, which are the sub-dimensions of loneliness in business life, have a significant and negative effect on job embeddedness.