Üniversite öğrencilerinin serbest zaman fiziksel aktiviteleri ile yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi (Bilecik ili örneği)
Investigation of free time physical activities and life quality levels in university students' (The case of Bilecik province)
- Tez No: 776813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bilecik ilinde Üniversite eğitimi gören öğrencilerin fiziksel aktivite ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişki incelenerek, sporun yaşam kalitesini arttırmadaki önemini ortaya koyabilmektir. Yöntem: Çalışma toplam 385 kişi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Öcal (2012) tarafından geliştirilen“Serbest Zaman Fiziksel Aktivite Kısıtlayıcıları (SZFA-K) Ölçeği”ile Eser vd., (1999) tarafından geliştirilen“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği (WHOQOL-BREF-TR)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde guruplar arasındaki farklılaşmayı belirlemek için t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Serbest zaman fiziksel aktiviteleri ile yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacı ile de Pearson Correlation analiz tekniği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerinin ve ölçeklerden aldıkları ortalama puanların belirlenmesi için yüzde, frekans ve ortalama puanları incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler p,050 anlamlık düzeyine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda serbest zaman fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitesi cinsiyet parametrelerine göre istatistiksel olarak p,050 düzeyinde anlamlı düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi düzeyleri arasında yüksek ilişki olduğu çıkan sonuçlar arasındadır. Araştırma sonrasında, cinsiyet, medeni durum, lisanslı sporcu olma, haftalık spor yapma değişkeninde istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu gelir düzeyinde anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur Sonuç: Çalışma sonucunda fiziksel aktivite yapmanın yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir katkı sağladığı sonucundan yola çıkarak, üniversite öğrencilerinin yaşam kalitelerinin artırmak için fiziksel aktivite ve benzeri aktivitelerin daha çok yapılması için gerekli imkanların sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Revealing the importance of sports in increasing the quality of life by examining the relationship between physical activity and quality of life of students studying at the Bilecik University. Method: The study was conducted on a total of 385 people. Personal Information Form was used as a data collection tool in the research. In addition, the“Leisure Time Physical Activity Limiters (SZFA-K) Scale”developed by Öcal (2012) and the“World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF-TR)”developed by Eser et al. (1999) were also used. In the analysis of the data, t-test and one-way analysis of variance were used to determine the differentiation between groups. Pearson Correlation analysis technique was used to determine whether there is a statistical relationship between leisure time physical activities and quality of life. In addition, percentage, frequency and average scores were examined to determine the demographic characteristics of the participants and the average scores they got from the scales. The obtained data were analyzed with SPSS 26 package program. The data were evaluated according to the p,050 significance level. Results: As a result of the research, there were significant differences in leisure time physical activity levels and quality of life according to gender parameters. According to the results of the research, it was seen that there was a high correlation between the level of physical activity and quality of life. After the research, it was found that there was a statistically significant difference in the variables of gender, marital status, being a licensed athlete, doing sports weekly, and there was no significant difference in income level. Conclusion: Based on the conclusion that physical activity makes a positive contribution to the quality of life as a result of the study, it is recommended to provide the necessary opportunities for physical activity and similar activities to increase the quality of life of university students.