Assessment of nursing competences with cancer patients in al_diwaniayh hospital in iraq
Irak'takı Al-Diwaniayh hastanesinde kanser hastaları ile hemşirelik yeterliliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 776831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma, bir kanser bölümünde özellikle BC hastalarına yönelik hemşirelik uygulamalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma Metodolojisi: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, 21.04.2022 - 21.06.2022 tarihleri arasında Irak'taki Al-Diwaniyah Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bilimcisi, Al-Diwaniyah Hastanesi'nde çalışan hemşirelerden oluşuyor. Evre'nin bilinmediği durumlarda en az 184 kişilik örneklem sayısı örneklem hesaplama yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler kişisel görüşme ve gözlem yoluyla yüz yüze toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik ve klinik özellikler”ve“hemşirelik uygulama ölçeği Arapça versiyon (A-ASCOP) ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 38.3 ± 19.02, %65.76'sı erkek, %73.36'sı evli olarak belirlendi. Yaş, eğitim düzeyi, iş deneyimi ve ASCOP ölçeğinin genel puanı arasında pozitif, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik uygulamalarının ortalama bir düzeyi belirlenmiş olup, bu uygulamanın eğitim düzeyi ile iş deneyimi arasında anlamlı bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Sonuç: ASCOP ölçeğinde hemşirelik uygulamaları puanlarının ortalama düzeyde olduğuna, deneyim ve eğitim düzeyinin hemşirelik uygulamaları üzerinde olumlu etki yarattığına karar verildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to evaluate nursing practices in a cancer department, especially for BC patients. Study Methodology: This cross-sectional descriptive study was conducted in Al-Diwaniyah Hospital in Iraq in the period between 21.04.2022 - 21.06.2022. The research scientist consists of nurses working in Al-Diwaniyah Hospital. The sample number of at least 184 people was determined by the sample calculation method in cases where the universe is unknown. Data were collected face to face through personal interview and observation. The“Sociodemographic and clinical features”and“the nursing practice scale arabic version (A-ASCOP) scale”were used to collect the data. Results: The mean age of the participants was determined 38.3 ± 19.02, 65.76% were males and 73.36% were married. It was determined that there was a positive, statistically significant relationship between age, educational level, Work experience and the overall score of the ASCOP scale. An average level of nursing practices was determined, and that this Practice has a significant relationship between educational level and work experience Conclusion: It was decided that the nursing practices scores on the ASCOP scale were at an average level and that the experience and educational level had a positive impact on the nursing practices.