Türkiye'de sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılan lisansüstü tezlerin eğilimlerinin belirlenmesi
Determining the trends of postgraduate theses in thefield of social studies education in Turkey
  1. Tez No: 776907
  2. Yazar: KÜBRA EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2015-2021 yılları arasında, Türkiye'de sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılmış yüksek lisans ve doktora tezlerini; tez türü, tez yılı, tezin yapıldığı üniversite ve tez danışmanlarının unvanlarına göre incelemek, tezlerde kullanılan yöntemlerin analizini yapmak ve konu dağılımını incelemektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmada veri kaynağı olarak, YÖK Tez Merkezi'nde taranan, 659'u yüksek lisans 126'sı doktora tezi olmak üzere toplamda 785 lisansüstü tez kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için araştırma sırasında geliştirilen“Tez Sınıflama Tablosu”ve“Yöntemsel Sınıflama Tablosu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bazı sonuçlarına sonuçlara göre; yüksek lisans tezlerinin doktora tezlerine oranla çok daha fazla olduğu, tezlerin üniversite dağılımlarına bakıldığında en fazla tez çalışmasının Gazi ve Marmara üniversitelerinde yapıldığı ve yıl bazında dağılımı incelendiğinde tez çalışmalarının en fazla yapıldığı yılın 2019 yılı olduğu gözlenmiştir. Çalışılan tezlerin yöntem dağılımı incelendiğinde, araştırma yöntemlerinden en çok nitel araştırma tekniğinin kullanıldığı, örneklem grubunun en çok ortaokul öğrencilerinden oluştuğu, desen olarak en çok tarama deseninin kullanıldığı, veri toplama aracı olarak en çok görüşme ve ölçek yönteminin tercih edildiği ve veri analiz teknikleri açısından incelendiğinde de en fazla t-testi ve içerik analizi tekniklerinin kullanıldığı araştırmanın sonuçları arasındadır. İncelenen tezlerin yöntem bölümlerinin eksik olduğu ve araştırmacıların, araştırmaya uygun yöntemi belirlerken hatalar yaptığı çalışmanın bulguları arasındadır. Tezlerin konu dağılımına bakıldığında ilk iki sırada tutum/görüş/kaygı/inanç ve öğretim yöntem/teknik/strateji/yaklaşım kategorisine ait konuların yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the master's and doctoral theses in the field of social studies education in Turkey between the years 2015-2021; thesis type, thesis year, the university where the thesis is made and the titles of the thesis advisors, analyzing the methods used in the theses and examining the distribution of topics. In the research, document analysis, one of the qualitative research methods, was used. As a data source in the research, a total of 785 postgraduate theses, 659 of which were master's and 126 of which were doctoral theses, scanned in YÖK Thesis Center were used.“Thesis Classification Table”and“Methodical Classification Table”developed during the research were used to collect the data of the research. The data obtained as a result of the research were analyzed with the content analysis technique. According to some results of the research; It has been observed that master's theses are much more than doctoral theses, when the distribution of theses in universities is examined, the most thesis studies are done in Gazi and Marmara universities, and when the distribution of theses on a yearly basis is examined, it is observed that the year in which the most thesis studies are carried out is 2019. When the method distribution of the studied theses is examined, it is seen that the most qualitative research technique is used among the research methods, the sample group is mostly composed of secondary school students, the scanning design is used the most as a design, the interview and scale method is the most preferred as the data collection tool, and when it is examined in terms of data analysis techniques, It is among the results of the research that t-test and content analysis techniques are used the most. It is among the findings of the study that the method sections of the examined theses are missing and the researchers made mistakes while determining the appropriate method for the research. Considering the subject distribution of the theses, it was concluded that the first two rank were the subjects belonging to the category of attitude/opinion/concern/belief and teaching method/technique/strategy/approach.