İleri yaş hafif anemide kemik iliği biyopsinin yeri
The role of bone marrow biopsy in elderly patients with mild anemia
  1. Tez No: 776918
  2. Yazar: ZEYNEP KOÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜVEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Açıklanamayan anemi vakalarında çoğu zaman kemik iliği aspirasyonu (KiAsp) ve kemik iliği biyopsisi (KİBx) gerekli olmaktadır. Özellikle Myelodisplastik Anemi (MDS) ve Aplastik Anemi (AA) teşhislerinde yegane tanı yöntemidir. Ancak bu invaziv girişimler beraberinde biyopsi yerinde kanama, uzun süreli ağrı, düşük ayak ve nadirende olsa osteomyelite neden olabilmektedir. Açıklanamayan anemi vakalarında KiAsp ve Bx gereklilik olsa da işlemin komplikasyonları göz önüne alındığında ve güncel hematoloji klavuzlarının Hb10 g/dL olan hafif anemilerde KiAsp ve KiBx yapılmaması durumunda MDS ve AA vakalarının tanısında yaşanması muhtemel gecikmenin vakanın sağkalımı üzerine olumsuz bir etkisi olmayacağı anlaşılmaktadır. Güncel klavuzlar Açıklanamayan Anemi vakalarında KiAsp ve KiBx yapılması gerektiğini vurgulasa da Hb
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Bone marrow aspiration (BMA) and bone marrow biopsy (BMBx) are often required in cases of Unexplained Anemia (UEA). Although KiAsp and Bx are required in UEA cases, considering the complications of the procedure and current hematology guidelines recommend that Hb10 g/dL. Although current guidelines emphasize that BMA and BMBx should be performed in UEA cases, Hb