Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik özelliklerinin gençlerle ilgili konuşmaları üzerinden analizi
Analysis of Recep Tayyip Erdoğan's leadership characteristics through his speeches about youth
  1. Tez No: 776935
  2. Yazar: MELTEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmada Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık döneminde, 2003-2014 yılları arasında, AK Parti Gençlik Şölenlerinde yaptığı konuşmalar incelenerek liderlik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Diğer bir amaç ise zamanla bu özelliklerde bir değişim olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmada kullanılan konuşmalar millet kütüphanesi internet sitesinde bulunan Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda isimli bütün konuşmalarını içeren kitaplardan alınmıştır. Konuşmalarda öncelikle sık tekrarlanan sözcükler ve bu sözcüklerin hangi bağlamda kullanıldığı araştırılmıştır. Nitel analiz, yapılandırılmış içerik analizi tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bunun için karizmatik ve dönüştürücü liderlik özelliklerini belirleyen önermeler ve konuşmalardaki postmodern temaları ortaya koymayı amaçlayan önermeler oluşturulmuştur. Daha sonra metinler okunarak önermelere karşılık gelen temalar belirlenmiştir. Liderlik özelliklerindeki değişimi görebilmek için konuşmalar genel seçimlerle ayrılan üç dönemde değerlendirilmiştir. Konuşmaların içeriği güncel konulara göre değişmektedir. Belirtilen üç dönemde liderlik özelliklerinde anlamlı bir değişme saptanmamıştır. Ancak konuşmalardaki dini vurguların giderek artığı görülmektedir. Birinci dönemde ve ikinci dönemin başlarında yapılan konuşmalarda karizmatik ve dönüşümcü liderlik özellikleri ön plandayken 2010, 2011 ve 2012 yıllarındaki konuşmalarda biz onlar ayrımı daha baskındır. Aynı konuşmalarda daha öfkeli bir dil kullanılmıştır. Erdoğan karizmatik liderlik özellikleri göstermekle birlikte eski olana önem vermesi ve takipçileriyle kendisi arasında herhangi bir benzerlik kurmamasından dolayı karizmatik liderlikten uzaklaşmaktadır. Ulaşılabilir amaçlara yapılan vurgu dönüşümcü lider özellikleri ile uyumludur. Ancak sıklıkla biz onlar ayrımına başvurması nedeniyle tam bir dönüşümcü lider olarak değerlendirilmemiştir. Farklılıkların, özgürlüklerin ve demokrasinin vurgulanması, hemen tüm konuşmalarda geçmişe değer verilmesi ile postmodern döneme uygun bir liderlik özelliği gösterdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the leadership characteristics of Recep Tayyip Erdoğan by examining the speeches made by himself at the AK Parti Gençlik Şöleni (Justice and Development Party Youth Festivals) between 2003-2014 during his prime ministry. Another aim is to determine whether there is a change in these characteristics over time. The speeches used in the study were taken from the books that contain all his speeches called Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda (We Walked Together We Walked On These Roads) on the website of the nation library. First of all, frequently repeated words in speech and the context in which these words are used were analysed. Qualitative analysis was carried out using the structured content analysis technique. For this, propositions that determine the charismatic and transformative leadership characteristics and propositions aiming to reveal the postmodern themes in the speeches were created. Afterwards, the texts were read and the themes corresponding to the propositions were determined. In order to see the change in leadership characteristics, the speeches were evaluated in three periods separated by general elections. The content of the speeches changes according to current topics. There was no significant change in leadership characteristics in the three periods mentioned. However, it is seen that the religious emphasis in the speeches is gradually increasing. While charismatic and transformational leadership characteristics are at the forefront in the speeches made in the first period and at the beginning of the second period, the we-they distinction is more dominant in the speeches in 2010, 2011 and 2012. More angry language was used in the same speeches. Although Erdogan shows charismatic leadership characteristics, he moves away from charismatic leadership because he gives importance to the old and does not establish any similarity between himself and his followers. Emphasis on attainable goals is compatible with transformational leader characteristics. However, he is not considered a complete transformational leader because he often resorts to the we-they distinction. Emphasizing differences, civil liberties and democracy, and valuing the past in almost all speeches, are thought to show a leadership characteristic suitable for the postmodern period.