Küçük veya karmaşık olmayan işletmeler için denetim standartları önerisi
Audit standards recommendation for small or non complex entitites
- Tez No: 776990
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küçük veya karmaşık olmayan işletmeler de dâhil olmak üzere KOBİ'ler, dünya ekonomisine büyük işletmelerden daha fazla katkıda bulunurlar. Küçük işletmeler büyümeye, istihdama ve yaratılan katma değere de ciddi oranda katkı sağlarlar. Küçük işletmeler aynı zamanda dünyada yürütülen denetim faaliyetlerinin çoğunluğunu da oluşturmaktadır. Muhasebe uygulamalarının gelişmesi, işlemlerin daha karmaşık hale gelmesi mevcut Uluslararası Denetim Standartlarını küçük işletmeler için daha karmaşık hale getirmiştir. Düzenleyici ve denetleyici otoriteler, 25'ten az çalışanı olan küçük bir şirketi ve binlerce çalışanı olan büyük bir şirketi aynı standartlar uygulayarak denetlemek makul mü sorusuna yanıt aramaya başlamıştır. Denetim, küçük veya karmaşık olmayan işletmeler için değerli ve vazgeçilmez bir hizmettir. Küçük işletmelerin performansına duyulan güven tüm paydaşlar için fayda sağlar. Küçük işletmelerin denetiminin verimli ve kaliteli olması da oldukça önemli bir husustur. Bu sebeple daha küçük işletmelerin, denetimlerinde karşılaşılabilecek sorunlarla başa çıkmanın farklı yollarını keşfetmek gerekmektedir. Bu yollardan birisi de küçük veya karmaşık olmayan işletmelerin denetimleri için yeni ve ayrı bir standart seti oluşturulması gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
SMEs, including small or uncomplicated businesses, find greater benefits to the world economy than large businesses. Accumulating small businesses also contributes significantly to employment and the added value created. The conduct of small businesses in the world also consists of audit releases. The use of accounting practice enhancements has made it more complex to make existing International Standards on Auditing more complex for small businesses. Regulatory and supervisory bodies are beginning to answer the question, is it reasonable to measure the same standards measures for a small company with fewer than 25 employees and a large company with millions of employees. Auditing is a valuable and indispensable service for small or uncomplicated businesses. Confidence in the performance of small companies benefits all stakeholders. The efficiency and quality of small business management is also very important. These results suggest that smaller businesses need to monitor the differential spread of coping with problems that may be encountered in their audits. One of these ways is the need to issue a new and separate set of standards for small or uncomplicated controls.