The managerial practices of Lebanese restaurants towards workforce with disabilities
Lübnan restoranlarının engelli işgücüne yönelik yönetsel uygulamaları
- Tez No: 776989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞENYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Lübnan'da engelli insanlar, erişilebilirlik gibi sorunlar da dahil olmak üzere, istihdamın önünde sayısız engelle karşı karşıyadır. Hala yüksek maliyetli konaklama ile ilişkilidirler. Bu tezin amacı, yöneticilerin engelli bireyleri barındırmak için nasıl benimsediklerini keşfetmekti. Bu tez, bu kişilerin işyerinde karşılaştıkları nedenleri, zorlukları ve engelleri araştırmaktadır. Lübnanlı yöneticilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler daha sonra tematik bir yaklaşım kullanılarak analiz edildi. Farklı temalar bir araya geldi ve bulgular, Lübnan restoranlarının özel ihtiyaçları olan kişilerin işyerlerindeki olumlu etkisini algıladıklarını ortaya koydu. Ancak, iş yeri kültürü, ayrımcılık vb. gibi farklı zorluklarla karşılaştıklarından istihdamları konusunda şüphecidirler. Araştırmacılar bu çalışmayı Lübnan'ın konaklama endüstrisindeki engelli insanları incelemek için bir rehber olarak kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
In Lebanon, people with disabilities face numerous barriers to employment, including issues like accessibility. They are still associated with high-cost accommodations. The aim of this thesis was to explore how managers adopt to accommodate people with disabilities. This thesis investigates the reasons, challenges, and barriers these people encounter at the workplace. Semi-structured interviews were conducted with Lebanese managers. Data were then analyzed using a thematic approach. Different themes emerged and findings revealed that Lebanese restaurants perceive the positive impact of people with special needs in their workplace. However, they are skeptical of their employment since different challenges confront them, such as workplace culture, discrimination, etc. Researchers could use this study as a guide to study people with disabilities in Lebanon's hospitality industry.