Astragalus longifolius Lam. ve Astragalus gevashensis D.F. Chamb. & V.A. matthews türlerinin antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi
Astragalus longifolius Lam. and Astragaluz gevashensis D.F. Chamb. & determination of antioxidant capacity of V.A. matthews species
  1. Tez No: 777023
  2. Yazar: YAĞMUR MERİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ İRTEM KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma örnekleri olarak belirlenen A. gevashensis ve A. longifolius türlerinin çiçek ve yaprak kısımlarından metanol eksreleri alındı. Toplam antioksidan kapasite tayini, DPPH ve ABTS yöntemlerine göre yapıldı. Çiçek ve yaprak ekstrelerinin toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde içeriği ve metal şelatlama aktivitesi hesaplandı. Yapılan deneyler sonucunda A. gevashensis türünün yaprak metanol ekstresinde fenolik ve flavonoid madde içeriği (512.8 µg/g ve 478.7 µg/g) çiçeklerin fenolik ve flavonoid madde içeriğine (272.9 µg/g ve 451.5 µg/g) göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulundu. A. longifolius türünün yapraklarının metanol ekstresinin de fenolik ve flavonoid madde içeriği (612.2 µg/g ve 382.03 µg/g) çiçek metanol ekstrelerinin içeriğine göre (349.3 µg/g ve 318.8 µg/g) istatistiksel olarak daha anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Çalışılan iki bitki türünün fenolik ve flavonoid madde içeriği kıyaslandığında A. longifolius metanol ekstrelerinin içeriği istatistiksel olarak daha anlamlı ölçüde yüksek bulundu. Yapılan çalışmaklar sonucunda ABTS radikalini giderme aktivitesi A. longifolius'un yaprak ekstresinde (EC50:7.69 μg/ml) istatistiksel olarak daha anlamlı ölçüde yüksek bulundu. DPPH radikalini giderme kapasitesi A. longifolius'un yaprak metanol ekstresinde (EC50:14.25 μg/ml) istatstiksel olarak daha anlamlı ölçüde yüksek bulundu. Metal şelatlama yeteneği ise A. gevashensis'in yaprak metanol ekstresinde (EC50:5.6 μg/ml) istatistiksel olarak daha anlamlı ölçüde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Astragalus species cover a large area around the province of Van. Methanol extracts were obtained from the flower and leaf parts of A. gevashensis and A. longifolius species identified as study samples. Total antioxidant capacity determination was made according to DPPH and ABTS methods. The total phenolic substance, total flavonoid substance content and metal chelating activity of flower and leaf extracts were calculated by certain methods. As a result of the experiments, the phenolic and flavonoid substance content (512.8 μg/g and 478.7 μg/g) in the leaf methanol extract of A. gevashensis species was statistically significantly higher than the phenolic and flavonoid substance content of the flowers (272.9 μg/g and 451.5 μg/g). The phenolic and flavonoid substance content (612.2 μg/g and 382.03 μg/g) of methanol extract of the leaves of A. longifolius was found to be statistically more significant than the content of flower methanol extracts (349.3 μg/g and 318.8 μg/g). When the phenolic and flavonoid substance content of the two plant species studied was compared, the content of A. longifolius methanol extracts was found to be statistically significantly higher. As a result of the studies, ABTS radical removal activity was found to be statistically significantly higher in A. longifolius leaf extract (EC50:7.69 μg/ml). DPPH radical removal capacity was statistically significantly higher in A. longifolius leaf methanol extract (EC50:14.25 μg/ml). Metal chelation ability was statistically significantly higher in A. gevashensis leaf methanol extract (EC50:5.6 μg/ml).