Spor merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin boş zaman faaliyetlerine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of individuals exercising in sports centers towards leisure activities
  1. Tez No: 777027
  2. Yazar: BURCU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, spor merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin boş zaman tutumlarını çeşitli değişkenler açısından incelemek amaçlanmıştır. Çalışma grubu uygun örnekleme yöntemi ile belirlenerek Konya Meram ilçesindeki spor merkezlerinde egzersiz yapan 356 katılımcıdan oluşmuştur. Veriler yüz yüze anket tekniği ile toplanmıştır. Katılımcılara araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenen sosyodemografik veri formu ve 36 maddeden oluşan Boş Zaman Tutum Ölçeği (BZTÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra çeşitli değişkenlerin karşılaştırılması için bağımsız örneklem T-Testi ve One-Way ANOVA testleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç olarak, spor merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin olumlu yönde ve iyi düzeyde bir boş zaman tutumu sergiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the leisure tim attitudes of individuals exercising in sport centers in terms of various variable. The study group was determined by convenient sampling method and consisted of 356 participants who exercised in sports centers in Meram district of Konya. Data were collected by face-to-face survey technique. The sociodemographic data form determined in line with the purpose of the research and the Leisure Attitude Scale (LAS) consisting of 36 items were applied to the participants. The analysis of the data was evaluated with the SPSS 26.0 package program. In the analysis of the data, independent sample T-Test and One-Way ANOVA tests were used to compare various variables as well as descriptive statistics. Significance level was accepted as (p0.05). As a result, it has been observed that individuals exercising in sports centers exhibit a positive and good level of leisure time attitude.