Bedrettin Dalan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Bedrettin Dalan and Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 777051
  2. Yazar: YUNUS KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ KÜRŞAD KARACAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez, 1984-1989 döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş olan Bedrettin Dalan'ın, belediye başkanlığı döneminde gerçekleşen faaliyetlerini konu alan bir çalışmadır. Yerel yönetim tarihi ve biyografi çalışması kapsamında oluşturulmuştur. Tezin amacı; Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığı döneminin tarihteki yerini saptamaktır. 12 Eylül askeri müdahalesiyle demokrasiye ara veren Türkiye, 1982 Anayasası'nın kabulü ile yeni bir döneme girmiş bulunuyordu. Askeri yönetim tarafından, müdahale öncesinde yaşanan anarşi ve kaos ortamından sorumlu tutulan siyasi parti liderlerine siyasi yasak getirildi ve partileri feshedildi. Bu sebeple 1983 genel seçimlerine Milli Güvenlik Konseyi'nin izin verdiği üç parti olan Anavatan Partisi, Halkçı Parti ve Milliyetçi Demokrasi Partisi katıldı. Anavatan Partisi Turgut Özal liderliğinde %45,14 oy alarak tek başına iktidar oldu. Böylece Türkiye tekrar demokratik düzene geçmiş oldu. 1984 yerel seçimleri, 12 Eylül askeri müdahalesi sonrası yapılan ilk yerel seçim olması ve demokrasiye yeniden dönüşü temsil etmesi sebebiyle önem arz etmektedir. 1984 yerel seçimlerinden hemen önce, 1982 Anayasası'nın 2680 sayılı kanuna dayanılarak 195 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kabul edilmişti. Bu KHK'ya göre İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir statüsünde seçimlere girmişti ve seçilen başkanlar da bu şehirlerin ilk büyükşehir belediye başkanı olmuşlardı. Dolayısıyla 1984 yerel seçimlerinde %49,69 oy alan Bedrettin Dalan İstanbul'un ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. Çalışmamda; 1984-89 dönemi ile bütünlük oluşturması için İstanbul Belediyesi'nin Bedrettin Dalan öncesi mevcut durumu ve 1984 yerel seçimleri incelenmiş, seçim sonrası Bedrettin Dalan döneminde gerçekleştirilen düzenlemeler, Haliç'in temizlenmesi, Tarlabaşı yıkımları, ulaşım ve beledi alanda yapılan kritik düzenlemeler ele alınmış, ANAP'ın neoliberal ekonomi politikalarının dönemin büyük projelerinin finansman teminine nasıl yansıdığı ve bu projelerin nasıl hayata geçirildiği, bu projelerin basında nasıl yer aldığı, döneme ve projelere dair hangi eleştirilerin yapıldığı basın, arşiv ve dönemin tanıkları ile yapılan röportajlarla desteklenerek ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses the activities of Bedrettin Dalan, who was the metropolitan mayor of Istanbul in the 1984-1989 period, in his term of office. The dissertation should be evaluated within the context of the field of History of local governments and work of biography. The aim of the thesis; to determine the place of Bedrettin Dalan's mayoral term in history. Turkey, whose democracy was suspended by the 12 September coup entered into a new period with the 1982 constitution. The military junta put the blame of the anarchy and chaos environment that had prevailed before the coup onto the leaders of the political parties, imposed a political ban on them, and abolished their respective parties. Only the three parties, the Motherland Party, the Populist Party and the Nationalist Democracy Party, who were endorsed by the junta were allowed to take part in the elections. The Motherland Party under the leadersip of Turgut Özal came to power by taking the 45,14 percent of the votes. Thus, Turkey restored its democratic order. The general local elections of the year 1984 bear a particular importance since these elections were the ones held for the first time after the 12 September military coup and as such represent the return to democracy. Just before the 1984 general elections, the Statutory Decree No 195 had been adopted in accordance with the law No 2680. Istanbul, Ankara and Izmir entered into the elections having gained the metropolitan status in the wake of that decree, and the mayors elected for these cities became the first metropolitan mayors. This study strives to provide a context to the 1984-89 period by examining the situation of the Istanbul Municipality before Bedrettin Dalan, and the 1984 general local elections. With reference to the media, archival material and interviews with the witnesses of the period, the study attempts to shed light on the arrangements made in the Bedrettin Dalan period after the elections, the cleaning of Haliç, demolishings in the Tarlabaşı neighbourhood, and the critical regulations in the field of transportation and municipal works, as well as on how the neoliberal economic policies of the Motherland Party influenced the procurement of the finances for the major projects of the term, how these projects were put into practice, how these projects were reflected in the media and what criticisms were voiced against the period and the projects in question.