A more but not fully constructed multicultural arena for Turkish-citizen Kurds: An Analysis of Turkey's modern minority rights regime
Türk vatandaşı Kürtler için geliştirilmekle beraber tam olarak inşa edilmemiş çok kültürlü bir arena: Türkiye'nin modern azınlık hakları rejimi üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 777065
  2. Yazar: HAKAN KOLÇAK
  3. Danışmanlar: DR. Paul James Cardwell
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pek çok asimilasyon politikası, Türkiye'deki tek ulusal azınlık olan Kürtlere yönelik olarak geleneksel azınlık hakları rejiminin hegemonyası altında uygulanmıştır. Ancak Türkiye, Avrupa Birliği'ne (AB) katılım için aday statüsünün verilmesini takiben yeni bir azınlık hakları rejimi inşa etmeye başlamıştır. Bu bağlamda, AB'ye katılma arzusu ve azınlık meselelerinin çözümü için tek yol olarak demokratik yöntemlerin uygunlanmasını benimseyen hükûmet politikası olan“Demokratik Açılım”doğrultusunda, 2001-2013 yılları arasında azınlık grupların kültürel haklarını geliştirmek için adımlar atılmıştır. Bu tez, söz konusu yeni rejimin nasıl kurulduğunu ve rejimin Türk vatandaşı Kürtler için düzenlediği kültürel hakları (özellikle dil haklarını) disiplinlerarası bir yaklaşımla ele almaktadır. Türk mevzuatı, araştırma konusuna ilişkin Avrupa'daki hukuki ve siyasi kaynaklar ile raporların yanı sıra öğretideki yazılı eserler tez kapsamında incelenmiştir. Bu çalışmaya göre, radyo-televizyon yayıncılığı hakları bakımından Türkiye'nin modern azınlık hakları rejimi, Avrupa Bölgesel veya Azınlık Dilleri Şartı'nın (ABADŞ) 11. maddesi ve Ulusal Azınlıkların Korunması İçin Çerçeve Sözleşme'nin (UAKÇS) 9. maddesi hükümleriyle uyum içerisindedir. Ancak genel kültürel haklar (özellikle dil hakları) ve eğitim haklarına yönelik bazı taleplerin karşılanmasını engelleyen anayasal hükümler hâlen yürürlüktedir. ABADŞ'nin 8. maddesi hükümlerini hesaba katarak bu tez ile aynı araştırma konusuna yönelen muhtemel çalışmalar, Türk eğitim sisteminin, Kürt nüfusun yoğun bir şekilde yaşadığı ülkenin güneydoğusunda, eğitim dili olarak Kürtçenin kullanılmasını mümkün kılması ya da kılmaması hususlarını irdeleyebilir. Bahse konu çalışmalar, ABADŞ'nin 9 ve 10. maddeleri ile UAKÇS'nin 5/1. maddelerini dikkate alarak, (i) Kürt nüfusun yoğun bir şekilde yaşadığı illerde Kürtçenin resmî kullanımı ve (ii) Kürt dili, kültürü ve tarihi için hukuki koruma ve geliştirmenin sağlanması başlıklarında da kamuoyunun görüşlerini toplayabilir.
Özet (Çeviri)
The Kurds (the only national minority in Turkey) suffered from numerous assimilation policies under the hegemony of Turkey's traditional minority rights regime. However, after the European Union (EU) granted Turkey candidate status to join the bloc, it started to develop a new regime. In this regard, the desire to join the EU and the so-called 'Demokratik Açılım' – a government policy considering the employment of democratic methods as the only way to resolve minority issues – urged the governments to launch several initiatives enhancing cultural minority rights between 2001 and 2013. This dissertation examines how this new regime has been established and what cultural minority rights (in particular language rights) it offers to Turkish-citizen Kurds via interdisciplinary approach. Turkish and European legal and political sources (such as reports, decrees, statutes and regulations) as well as academic sources are studied. This dissertation asserts that with respect to broadcasting rights, the modern minority rights regime fulfils the European conditions stated in Article 11 of the European Charter for Regional or Minority Languages (ECRML) and in Article 9 of the Framework Convention for the Protection of National Minorities (FCNM). However, constitutional provisions still preclude the fulfilment of the Kurds' demands relating to general cultural and linguistic rights, and to education rights. By taking into consideration Article 8 of the ECRML, future research projects may therefore examine the issue whether the Turkish education system should allow the use of Kurdish as the language of education in the south-eastern Kurdish-populated regions. By taking into account Articles 9 and 10 of the ECRML and Article 5 (1) of the FCNM, such projects may also hear public opinions on the subjects (i) of the official use of the Kurdish language in the Kurdish-populated provinces and (ii) of the legal protection and advancement of the Kurdish language, culture and history.