Contemporary abstract art in Iraq: An analysis of geometric and lyrical paintings
Irak'ta çağdaş soyut sanat: Geometrik ve lirik resimlerin analizi
  1. Tez No: 777096
  2. Yazar: OMAR HAİTHAM MOHİALDEEN ALBUBADRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EMİN SOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, soyutlamanın temellerini ve özelliklerini daha iyi açıklığa kavuşturmak amacıyla çağdaş Irak soyut sanatını anlama arzusu üzerine kurulmuştur. Soyutlama, bizi çevreleyen her şeyin kendi gerçekliğinden indirgenmesi ve sanatçının anlayışının renkler, hareket ve hayal gücü şeklinde tezahür ettiği yeni bir sanatsal vizyonla yeniden formüle edilmesidir. Soyut sanat ve felsefe yakından ilişkilidir çünkü soyutlamanın resim okumada derin bir felsefi yönü vardır. Tezde genel olarak Irak sanatı, özelde ise Irak'ta çağdaş soyut sanat hakkında bilgi verilmeden önce, en öne çıkan iki akım olan geometrik soyutlama ve lirik soyutlama ile bunların başlıca sanatçılarından bahsedilmektedir. Tezin temel araştırması olarak, Iraklı ressamlara ait resimlerden seçilmiş bir örneklem incelenmiştir. Analiz yoluyla, renk oluşturma yöntemi gibi konular bakımından soyutlama üslupları arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was founded on the desire to understand contemporary Iraqi abstract art in order to better clarify the foundations and aspects of abstraction. Abstraction is the reduction of everything that surrounds us from its reality, and its reformulation with a new artistic vision in which the artist's sense is manifested through colors, movement and imagination. Abstract art and philosophy are closely related because abstraction has a deep philosophical aspect in reading paintings. In the thesis, the two most prominent trends, namely geometric abstraction and lyrical abstraction, their most prominent artists are mentioned before giving information on Iraqi art in general and contemporary abstract art in particular. As the core study of the thesis, a sample of paintings by Iraqi artists is analyzed. Through the analysis, the differences among the abstraction styles were identified, such as the method of color formation.