A centripetal formula for turkey: a multiculturalist proposal for the resolution of the republic's long-running Kurdish question
Türkiye için merkezci bir formül: cumhuriyetin uzun süreli Kürt meselesinin çözümü için çok kültürlükçü bir öneri
- Tez No: 777103
- Danışmanlar: DR. RICHARD CORNES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Merkezcilik; oydaşmacılık ve bölgesel çoğulculuk gibi etno-kültürel çeşitliliğin yönetiminde kullanılan çok kültürlükçü bir yöntemdir. Birçok araştırmacı, oydaşmacı ve bölgesel çoğulcu formüllerin Türkiye'nin uzun zamandır devam eden Kürt sorununu çözmede nasıl yardımcı olabileceğini ele almıştır. Merkezci yaklaşımın sorunun çözümüne hangi yönde katkıda bulunabileceğine ilişkin ise yeterli inceleme yapılmamıştır. Bir diğer ifadeyle, Türkiye'deki Kürt meselesinin merkezci çözümü öğretide genel itibarla ihmal edilmektedir. Disiplinlerarası bir çalışma olan bu tez, öğretideki merkezci araştırma boşluğunu doldurmayı hedeflemektedir. Tez, ne oydaşmacılığı ne de bölgesel çoğulculuğu Kürt meselesinin çözümünde Türkiye'nin benimsemesi gereken en uygun çok kültürlükçü yaklaşım olarak görmektedir. Meselenin çözümüne yönelik özgün bir merkezci formül tez kapsamında şekillendirilmektedir. Önerilen formül şu üç köşe taşı üzerine inşa edilmiştir: 1) Alternatif Oy Artı seçim sisteminin original bir versiyonuyla seçilen 560 üyeli yasama organı aracılığıyla şekillendirilen parlamenter sistem; 2) Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı iller için asimetrik ve ayrı ayrı uygulanmak üzere öz yönetim; ve 3) Türk nüfusun çoğunluğu oluşturduğu illerde yaşayan Kürt bireyler için kültürel öz yönetim. Bu köşe taşları üzerine inşa edilen merkezci formülün, Kürt topluluğunun neredeyse bütün bileşenleri tarafından Kürt meselesinin çözümünde temel gereklilik olarak nitelediği başlıca talepleri karşılayabileceği tezde ileri sürülmektedir. Oydaşmacı ve topraksal çoğulcu formüllerin uygulanması neticesinde ortaya çıkması muhtemel sorunların, merkezci çözüm önerisinin benimsenmesiyle inşa edilecek çok kültürlükçü Cumhuriyette belirme ihtimalinin düşük olduğu da tezde ayrıca savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Like consociationalism and territorial pluralism, centripetalism is a multiculturalist way of managing ethno-cultural diversity. Many scholars have examined how a consociational or territorial pluralist formula might help Turkey to resolve its long-running Kurdish problem. To date, no one has paid enough attention to the merits of centripetalism by scrutinising whether they might contribute to the solution of the problem. There is a general neglect of centripetal solution in the academic literature on Turkey's Kurdish question. As an interdisciplinary study, this thesis seeks to fill the centripetal research gap in the literature. The thesis argues that neither consociationalism nor territorial pluralism might be the optimal multiculturalist approach that Turkey should embrace in resolving its Kurdish issue. The thesis comes up with an original centripetal formula for the resolution of the issue. The proposed formula is constructed on the following three cornerstones: 1) a parliamentary system which is built on a 560-member legislature elected via an original version of the Alternative Vote Plus electoral system; 2) asymmetric territorial autonomy for each Kurdish-populated province; and 3) cultural autonomy for individual Kurds residing in the Turkish-dominated provinces. According to the thesis, this centripetal formula might enable Turkey to satisfy or begin to satisfy all main Kurdish demands, the fulfilment of which is regarded by almost all segments of Kurdish society as the basic requirement for the solution of the Kurdish problem. The formula might also create a multiculturalist Turkey less likely to witness some problematic political scenarios that would happen should the Republic establish a consociational or territorial pluralist model for the solution of the problem.