التَّناصُّ في شِعْر البوصيري
El-Busiri'nin şiirinde metinlerarasılık (Tanas)
- Tez No: 777117
- Danışmanlar: DR. HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tez önem , hedef, metot, sınırlar ve eski çalışmaları kapsayan girişten oluşur, daha sonra araştırmacı : el-Busiri'nin şiirinde cümle metinlerarasılık (Tanas), kelime metinlerarasılık (Tanas), anlam metinlerarasılık (Tanas) açısından kuran'daki metinlerarasılık (Tanas) 'ı ele almıştır, Araştırmacı, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in şerefli sünnetinden öğrenilen en önemli metinlerarasılık (Tanas) incelemeye özen göstermiştir, Araştırmacı ayrıca edebi mirasın incelenmesi ve Al- Busairi'nin şiirindeki tezahürleriyle ilgili bir bölümün incelemesini de ele aldı, bu çalışma sadece bir şiirin incelenmesi gibi dar bir alanla sınırlı kalmamıştır; İmam Busairi'nin bütün şiirlerine önem gösterildi, daha sonra araştırmacı bir kaynak ve referans listesi düzenlendi, daha sonuçların olduğu kapanış, ulaştığı en önemli sonuçlardan biri, mevcut metnin bir önceki metinle tutarlılığıdır. Anahtar Kelimeler : Şiir, el-Busiri, metinlerarasılık (Tanas)
Özet (Çeviri)
The present study deals with the rhetorical and critical terms, for the importance of a term in the use of many sciences and the knowledges. The term has helped in the stability of these many sciences and knowledges. Concerning this study , it tackled (critical and rhetorical) sides which are mentioned (explaining the book of (Abi taman) for the preacher (AL-tabrezi) died in (502 AD) for the importance of Abi-tamam poetry in the Arabic literature and for its role with the researchers and the critics and the people who seek knowledge added to this, the poetry of Abi-tamam had contained the colors of the profiencey and clearance which are considered one of the sciences (the science of rhetorical) . The base of this thesis was based on mentioning the term linguistically . then defining it terminologically and getting this term back to Tabrezi in order to state its situation concerning these terms . As a conclusion , it was clear that the scholar (Tabrizi) was honest and has a very wide education and knowing most of the characteristics of the Arabic style and by the motivation of Abi Tamam for that reason all his explanations can contain all the past studies and they were a lot comprehensive in Abi tamma's poems.