التّناص في شعر نوري الجرّ اح
Nuri el-Cerrâh'ın şiirlerinde metinlerarasılık
  1. Tez No: 773417
  2. Yazar: MUHAMMED YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, çağdaş Suriye şairlerinden birisi olan Nuri el-Cerrâh'ın hayatı ve metinlerarasılık bağlamında şiiri ele alınacaktır. Çağdaş Batı-Arap şiirinin en önemli olgularından ve aynı zamanda postmodernizmin en gözde kavramlarından birisi olan metinlerarasılık terimi; 1960'lı yılların sonunda Julia Kristeva, Mikhail Bakhtin ve Roland Barthes gibi yapısalcı araştırmacıların ortaya attığı bir kuramdır. Bu kuram özetle, iki ya da daha çok metin arasında bir alışveriş, bir tür konuşma ya da söyleşim biçimi olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle metinlerarasılık; bir metnin bir başka metin içinde etkin olarak var olmasıdır. Bu bağlamda Çağdaş Suriye şiirinin önemli bir siması sayılan Nuri el-Cerrâh; metinlerarasılık içeren şiirleri ışığında edebi tahlile tabi tutulmuştur. Şairin kullandığı simge ve imgeler dini, mitolojik, tarihi ve edebi olmak üzere başlıklar halinde derlenmiş, daha sonra bu şiirler anlam ve bağlam bakımından değerlendirilerek konunun daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the phenomenon of intertextuality in the poetry of Nouri Al-Jarah a Syrian poet. The intertextuality phenomenon considered as one of the most important one in the modern Arabic poetry, and it is one of the most important technic used in the modern poet, as well as it is considered as expression mean which the modern poets used to use it so that it produce a poetry text that contains a lot of indications and inspiration in the soul of the poet. Furthermore, this research talks about the concept of intertextuality establishment, and it talks about the opinions of the western and the Arab critics about this phenomenon. In addition to that, it highlights the resources of intertextuality and how the poet can used it in his poetry. Moreover, the research discussed the types of intertextuality, which the poet had used; this is throughout choosing some his poems and analysing them and study them according to the intertextuality phenomenon.