العتبات النصية في شعر إبراهيم مصطفى الحمد، مجموعة غسق الدرويش أنموذجًا
İbrahim Mustafa Al-Hamad'ın şiirinde metinsel eşikler، bir model olarak derleme (Derviş'in Alacakaranlığı)
- Tez No: 777151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
(İbrahim Mustafa el-Hamad'ın Şiirinde Metinsel Girizgahlar: Gasaku'd-Dervîş Örnekliğinde) başlıklı bu araştırmada، imalı çağrışımların yanı sıra metinsel girizgahlar ile edebi metin arasındaki ilişkinin kavranması yoluyla ortaya çıkan semboller ve anlamlar üzerinde durularak İbrahim el-Hamad'ın şiirindeki en önemli metinsel girizgahlar üzerinde çalışılmıştır. Böylelikle şairin، gerek metinsel girizgahlar، gerekse şiirsel metinlerin içerikleri açısından İbrahim el-Hamad şiirlerinin şiirsel yapısı anlam ve kompozisyon düzeylerinde incelenerek düşüncelerini ve tutumlarını ifade ederken kullandığı üsluplar açıklanmıştır. Araştırmada ayrıca şair İbrahim el-Hamad'ın düşünsel ve insani değerleri öne çıkarırken metinsel girizgahlara yüklediği işlev de ortaya konulmuştur. Araştırma sonunda birtakım sonuçlara ulaşılmıştır. Bunların en önemlisi، metinsel girizgahların genel olarak şiirde، özel olarak İbrahim el-Hamad'ın Gasaku'd-Derviş adlı divanında önemli bir yere sahip olduğu ve bunun en az şiirsel metnin yapısı kadar önemli olduğudur. Taşıdığı anlamlar ve metin ile güçlü ilişkileri bağlamında öne çıkan semboller açıklanmasıyla görüldüğü üzere metinsel girizgahlar، şair İbrahim el-Hamad'ın insani ve vatansever yönünün öne çıkmasına da katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research، named as (The Textual Prologues in The Poetry of Ibrahim Mustafa al-Hamad: Ghasaq al-Darwish as a model) seeks to highlight the importance of the textual prologues in the poetry of Ibrahim Mustafa Al-Hamad، by standing on their suggestive connotations، and the symbols and meanings it carries that are revealed by the awareness of the relationship between the textual prologues on the one hand and from the literary text on the other hand. It would show the stylistic means that the poet relied on in expressing his ideas and attitudes by means of following the poetic construction of the poems of the poet Ibrahim al-Hamad at the semantic and structural levels of textual prologues، and the content of poetic texts. Likewise، the research tries to reveal the role of textual prologues by appearing the intellectual and human values of the poet Ibrahim al-Hamad. The research has concluded to a number of results، perhaps the most important of which is that the textual prologues are of great importance in poetry in general and in the Diwan of (Ghasaq al-Darwish) in particular، as its importance is no less important than the structure of the poetic text. The textual prologues contributed to highlighting the human and national dimensions of the poet Ibrahim al-Hamad، by revealing the connotations and symbols that were evident in the context of its close relationship with the text. Keywords : arabic literature ، poetry، Ibrahim Mustafa، Ghasaq al-Darwish، model.