Pilates egzersizlerinin izometrik core dayanıklılığı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pilates exercises on isometric core endurance
- Tez No: 777176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı 8 haftalık pilates egzersizlerinin izometrik core dayanıklılığı üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya yaşları ortalaması 26,095,13 yıl, boyları ortalaması 162,993,62 cm, vücut ağırlığı ortalaması 58,752,88 kg, vücut kitle indeksi ortalamaları 22,111,81 kg/m2 olan 20 kişi kontrol grubu olarak, yaşları ortalaması 26,884,59 yıl, boyları ortalaması 164,784,07 cm, vücut ağırlığı ortalaması 60,131,99 kg, vücut kitle indeksi ortalamaları 22,142,03 kg/m2 olan 20 kişi deney grubu olarak katılmıştır. Araştırmada deney grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere pilates egzersiz programına tabii tutulmuştur. Kontrol grubu ise herhangi bir egzersize tabii tutulmadan sedanter yaşamlarına devam etmişlerdir. Egzersiz öncesi ve sonrasında katılımcıların core dayanıklılığı, İzometrik Sırt Dayanıklılık, Crunch, Leg Lower, Plank, Jacknife, Bird-Dog, Side Bridge ve Superman Testleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen ön test ve son test değerleri SPSS 22.0 istatistik paket programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacı ile yapılan analiz sonucunda normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının kendi içerisinde ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının son test puanlarının karşılaştırılmasında ise bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda, deney grubunun izometrik core dayanıklılık performansı ön test ve son test değerlerinde istatistiksel yönden anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır (P0,05). Sonuç olarak pilates egzersizlerinin, core dayanıklılığı geliştirdiği görülürken, core dayanıklılık bölgesi olarak en fazla Leg Lower hareketinin etkilediği abdominal bölge, en az ise Side Bridge hareketinin etkilediği lateral bölge olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of 8-week pilates exercises on isometric core endurance. The mean age of the study was 26,095,13 years, mean height was 162,993,62 cm, mean body weight was 58,752,88 kg, and body mass index was 22,111,81 kg/m2, 20 people as the control group, their mean age is 26,884,59 years, their mean height is 164,784,07 cm, their mean body weight is 60.131.99 kg, their bdy mass index is 22,142,20 people with a weight of 03 kg/m2 participated as the experimental group. In the study, the experimental group was subjected to pilates exercise program 3 days a week for 8 weeks. The control group, on the other hand, continued their sedentary life without being subjected to any exercise. Before and after the exercise, the core endurance of the participants was evaluated with Isometric Ridge Endurance, Crunch, Leg Lower, Plank, Jacknife, Bird-Dog, Side Bridge and Superman Tests. The pre-test and post-test values obtained were analyzed and evaluated with the SPSS 22.0 statistical package program. As a result of the analysis carried out to determine whether the data show a normal distribution, it was concluded that the data showed a normal distribution. The dependent sample t-test was used to compare the pretest and posttest scores of the experimental and control groups. Independent sample t-test was used to compare the post-test scores of the experimental and control groups. In line with the findings of the study, it was determined that there was a statistically significant difference in the isometric core endurance performance pre-test and post-test values of the experimental group (P0.05). Conclusion, while it is seen that pilates exercises improve core endurance, it is thought that the abdominal region, which is most affected by the Leg Lower movement, as the core endurance region, and the lateral region, which is least affected by the Side Bridge movement.