Kuluçka makinesinde zencefil ekstraktı kullanımının bazı performans parametrelerine etkileri
The effects of using ginger extract in hatchers to some performance parameters
  1. Tez No: 777231
  2. Yazar: HAKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ARDA ERATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Dünyada etlik piliç yetiştiriciliği MÖ 2000'li yıllardan bugüne kadar devam etmektedir. Günümüzde kanatlı eti en önemli ve kolay ulaşılabilir protein kaynağı konumunu almıştır. Bu protein kaynağının üretilmesinde başlangıç olarak kabul edilen kuluçkahanelerdir. Kuluçkahanelerde üzerinde fazlasıyla durulan parametreler ise kuluçka randımanı ve çıkış gücü değerleridir. Kuluçkahanelerde yapılan çalışmalar incelendiğinde ise ekstrakt kullanımı ile ilgili yeteri kadar çalışma yapılmadığından dolayı bu tezin planlanmasına ve uygulanmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada genç, orta yaşlı ve yaşlı sürelerden olmak üzere 96 adet Ross 308 etlik piliç yumurtası kullanılmıştır. Yumurtaların kabuk kalınlıkları ultrasonik bir cihazla ağırlıkları ise hassas terazi ile tespit edilmiştir. Yumurtalar 6 kuluçka tepsisinin tam ortasına denk gelecek şekilde bireysel bölmelere homojen ve rastgele koyularak kuluçka işlemi başlatılmıştır. Makinenin içerisine kuluçka dönemi boyunca bitki özütü olarak yağda çözünmüş zencefil ekstraktı iyonizatör vasıtası ile uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde zencefil ekstraktı etlik piliç yumurtalarında herhangi bir olumsuz etkiye neden olmamış ve kullanımında bir sakınca görülmemiştir. Zencefilin farklı doz çalışmalarının da yapılması ve başka bitki özütleri ile sinerjik etkilerinin incelendiği kapsamlı çalışmalar yapılmasının sektör ve bilim adına faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Broiler breeding in the world has been going on since 2000 BC until today. Today, poultry meat has become the most important and easily accessible protein source. It is the hatcheries that are considered the starting point in the production of this protein source. The parameters that are overemphasized in hatcheries are hatchability and hatchability of fertile eggs. When the studies carried out in the hatcheries were examined, it was necessary to plan and implement this thesis because there were not enough studies on the use of the ginger extract in hatchers. In this study, 96 Ross 308 broiler eggs from young, middle-aged and old breeders were used. The shell thicknesses of the eggs were determined with an ultrasonic device and their weights were determined with a precision scale. The incubation process was started by placing the eggs homogeneously and randomly in the individual compartments, coinciding with the middle of the 6 hatching trays. During the incubation period, ginger extract dissolved in oil was applied to the machine by an ionizer. As a result of the analysis, ginger extract did not cause any negative effects on broiler eggs and there was no harm seen for its use in the machines. It is thought that it will be beneficial for the sector and science to carry out different dose studies of ginger extract and to conduct comprehensive studies examining the synergistic effects with other plant extracts in times to come.