Neonatal dönem buzağı ishallerinde tiroid ve bazı kan-serum parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid and some blood-serum parameters in calves of neonatal period
  1. Tez No: 777232
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH ÇORAPSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET BİRDANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada neonatal dönem buzağı ishallerinde tiroid ve bazı kan-serum parametrelerinin istatistiki olarak karşılaştırması amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini 30 ishal hayvan (çalışma grubu) ve 20 sağlıklı hayvan (kontrol grubu) toplam 50 hayvandan alınan örnekler oluşturdu. Hayvanlardan kan-serum örnekleri alınarak rutin hematoloji değerleri, kan gazı analizleri ve serum-biyokimya ölçümleri yapıldı. Ölçülen değerlerin istatistiki analizi sonucunda; WBC, LYM%, MID%, Gran% ve RDW değerlerinde değişiklik olduğu görüldü. Kan gazı analizlerinde sıvı elektrolit kaybına bağlı olarak bikarbonat ve baz eksikliği tespit edildi. Serum ve Biyokimya değerlerinin istatistiki sonuçlarına göre BUN, Üre, Kreatinin, Albumin, MDA ve TP değerlerinde anlamlı değişiklikler olduğu tespit edildi. T4 düzeylerinin ise ishal görülen buzağılarda, sağlıklı buzağılara göre düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to compare thyroid and some blood-serum parameters statistically in neonatal calf diarrhea. The animal material of the study consisted of 50 animals, 30 diarrhea animals (study group), and 20 healthy animals (control group). Routine hematology values, blood gas analyses, and serum-biochemistry measurements were performed from taken blood-serum samples from animals. As a result of the statistical analysis of the results, there were changes in WBC, LYM%, MID%, Gran%, and RDW values were determined. In blood gas analyzes, bicarbonate and base deficiencies were detected due to the loss of liquid electrolytes. According to the statistical results of serum and biochemistry values, it was determined that there were significant changes in BUN, Urea, Creatinine, Albumin, MDA, and TP values. T4 levels were found to be lower in calves with diarrhea compared to healthy calves.