The effect of teaching writing skills via google docs in a blended learning environment on error correction skills of turkish efl learners
Harmanlanmış öğrenme ortamında google docs yoluyla yazma becerisi öğretiminin yabancı dil olarak ingilizce öğrenen türk öğrencilerin hata düzeltme becerilerine etkisi
- Tez No: 777261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, harmanlanmış öğrenme ortamında Google Docs yoluyla yazma becerisi öğretiminin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin hata düzeltme becerilerine etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Katılımcılara kolayda örnekleme uygulanmıştır ve araştırmaya 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı güz yarıyılı boyunca Rize Çayeli'nde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi olan 50 öğrenci katılmıştır. Verilerin toplanması için karma yöntem tasarımı benimsenmiştir. Nicel verilerin toplanması için deney ve kontrol grubuna ön test ve son test uygulanmıştır. Nitel verileri toplamak için on bir açık uçlu soru ile odak grup öğrenci görüşmeleri ve öğretmen günlüğü yalnızca deney grubuna uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Mann-Whitney U testi ve Independent Samples T-test kullanılmış, nitel veriler ise özetleyici içerik ve tematik analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin sonuçları, deney ve kontrol grubunun son test puanları arasında içerik, organizasyon, kelime dağarcığı, dilbilgisi kavramları, büyük harf kullanımı, imla ve noktalama açısından müdahaleler sonrasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ancak deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin sadece mekanik ile ilgili paragraf yazımındaki hata düzeltme becerileri arasındaki fark, müdahaleler sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, nitel verilerin sonuçları, katılan öğrencilerin çoğunluğunun yazma derslerinde Google Docs kullanmak için bilgisayar teknolojisini tercih ettiğini ortaya koymuştur. Google Docs'un otomatik düzeltmelerinin, öğrencilerin hata düzeltmelerini iyileştirmede rol oynadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the effect of teaching writing skills via Google Docs in a blended learning environment on error correction skills of Turkish EFL learners. Convenience sampling was administered to the participants and 50 students from 10 th grade at the vocational and technical Anatolian high school in Cayeli, Rize participated to the study, throughout the fall semester of the 2021-2022 academic year. In order to collect the data, a mixed method design was adopted. A pre-test and a post-test were administered to the experimental and control group to collect quantitative data. In order to collect qualitative data, focus group student interviews with eleven open-ended questions were conducted and teacher's diary was employed only for the experimental group. The quantitative data were analysed by using the methods of Mann-Whitney U test and Independent Samples T-test while the summative content and thematic analysis were used in the analysis of qualitative data. The results of the quantitative data demonstrated that there was a significant difference between the posttest scores of the experimental and control group regarding content, organization, vocabulary, grammatical concepts, capitalization, spelling and punctuation after the interventions. However, the difference was not statistically significant between the experimental group and control group's error correction skills in paragraph writing regarding only mechanics after the given treatment. Additionally, the results of the qualitative data revealed that the majority of participating students preferred computer technology to use Google Docs in their writing lessons. It was observed that automatic corrections of Google Docs played a role in helping students to improve their error corrections.