A comparative study of the effect of dialogic peer feedback and teacher feedback on the development of English as a foreign language (EFL) learners' writing skills
Diyaloglu akran geri bildirimi ve öğretmen geri bildiriminin İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma becerilerinin gelişimi üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 913338
  2. Yazar: AYŞE ÇİSEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN KAVAKLI ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin paragraf yazma becerileri, geri bildirim konusundaki tutumları ve yazma ödevlerinde ve geri bildirim alıp vermede teknoloji kulanımına dair görüşleri üzerinde diyalojik akran geri bildirimi ve öğretmen geri bildiriminin etkilerini incelemektedir. Deney (n=15) ve kontrol (n=15) gruplarına rastgele atanan toplam 30 katılımcıya 24 soruluk anket, ön test paragraf yazma görevi ve son test paragraf yazma görevi uygulandı. Deney öncesinde, iki gruba da akademik paragraf yazımı, geri bildirim kriterleri ve paragraf değerlendirme kriterleri konusunda eğitim verildi. Ayrıca, deney grubu, diyalojik akran geri bildiriminin Google Docs üzerinden nasıl sağlanacağı konusunda eğitim aldı. İki gruptan da bir aylık süre zarfında üç farklı konuda akademik paragraf yazmaları istendi. Deney grubu, hem akranlarından hem de öğretmenden geri bildirim içeren bir ay süren bir yazma görevine katıldı. Kontrol grubu ise aynı bir aylık süre içinde yalnızca öğretmenden geri bildirim aldı. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte, deney sonunda uygulanan anket verilerinin analizinden elde edilen sonuçlar, deney grubunun, kontrol grubuna kıyasla, akran geri bildirimlerine ve paragraf revizyon çalışmalarına yönelik tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler, deney grubundaki öğrencilerin diyaloglu akran geri bildirimine ilişkin olumlu algılara sahip olduğunu ve bunu yazılarını geliştirmede yararlı bulduğunu ortaya koydu. Geribildirim vermek ve almak için teknolojinin kullanılması da hem deney hem de kontrol grupları tarafından olumlu karşılandı. Genel olarak, bu çalışmanın bulguları, diyalojik akran geri bildiriminin dahil edilmesinin, öğrenciler arasındaki işbirliğini, yazılı ödev revizyonuna ve akran geri bildirimine yönelik tutumlarını ve geri bildirim okuryazarlık becerilerini geliştirmek için etkili bir yazılı görev düzeltme tekniği olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of dialogic peer feedback and teacher feedback on the paragraph writing skills, attitudes towards feedback, and views on the use of technology in writing assignments and giving and receiving feedback of the students in the experimental and control groups. A total of 30 participants who were randomly assigned to the experimental (n=15) and control (n=15) groups were administered a 24-item questionnaire, a pre-test paragraph writing task, and a post-test paragraph writing task. Before the experiment, both groups were trained in academic paragraph writing, feedback criteria, and paragraph evaluation criteria. In addition, the experimental group received training on how to provide dialogical peer feedback via Google Docs. Both groups were asked to write academic paragraphs on three different topics over a one-month period. The experimental group participated in a month-long writing task that included feedback from both peers and the teacher. The control group received feedback only from the teacher in the same one-month period. Results of the study did not indicate a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups. However, results from the data analysis gathered from the questionnaire showed a statistically significant difference in the attitudes towards peer feedback and revision of the experimental group regarding the post treatment when compared to the control group. Furthermore, qualitative data from semi-structured interviews revealed that students in the experimental group had positive perceptions of dialogic peer feedback and found it helpful in improving their writing. The use of technology for writing and giving and receiving feedback was also viewed positively by both the experimental and control groups. Overall, the findings of this study suggest that the incorporation of dialogic peer feedback can be an effective written-task revision technique for enhancing collaboration among students, their attitudes towards written task revision and peer feedback and improving their feedback literacy skills.