Understanding gender in PC games and gaming culture: The case of League of Legends
PC oyunlarında ve oyun kültüründe toplumsal cinsiyetin etkisini anlamak: Bir vaka olarak League of Legends
  1. Tez No: 777314
  2. Yazar: CEREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU, AR.GÖR. EZGİ PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çevrimiçi çok oyunculu oyunlar, erkeklerin egemen olduğu alanlar olarak inşa edilmiştir. Bir çok cis heteroseksüel kadın ve LGBTQIA+ oyuncu, oyun topluluklarından ve oyun alanlarından dışlanmaktadır. Bu nedenle, marjinalleştirilmiş oyun toplulukları, çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda tacizlere, sözlü tacizlere ve nefret söylemlerine maruz kalırlar. Bu araştırma, kırılgan oyun komünitelerinin en popüler çevrimiçi PC oyunlarından biri olan League of Legends'daki deneyimlerini ayrıntılı olarak belgelemek için oluşturulmuştur. Bu tezde, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini, League of Legends'ın cinsiyetçi oyun kültürü ve özelliklerine göre işleme ve yerleştirme yollarını belirlemeye yönelik cevaplar bulmayı hedefliyorum. Feminist metodolojiyi ve eleştirel söylem analizini kullanarak karma yöntemler araştırmasını nicel ve nitel verileri toplayarak gerçekleştirdim. Ayrıca belirleme mekanizmalarının ve bir söylem olarak oyuncu dilinin çevrimiçi oyun topluluğunu ve alanlarını nasıl oluşturduğunu göstermeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
Online multiplayer games are constructed as male-dominated spaces. Many cis heterosexual women and LGBTQIA+ gamers are excluded from gaming communities and spaces. Marginalized gaming communities are subject to harassment, verbal abuse, and hate speech in online multiplayer games. This research is conducted to document in detail the experiences of these communities in one of the most popular online PC games: the League of Legends. In this thesis, I aim to find answers to the ways of operating and embedding gender inequalities in the gendered gaming culture and the characteristics of the League of Legends' Turkey Server. I conducted parallel mixed-method research by quantitative data and qualitative data. I utilized feminist methodology and critical discourse analysis. In addition, I tried to show how the detection mechanisms and gamerlect as a discourse constitute the online gaming community and spaces.