Hava radar bakım eğitimi için grafik tabanlı bir benzetim paketi
- Tez No: 77733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Elektronik cihazların kullanım alanları büyük bir hızla artmaya devam etmektedir. Evlerde kullanılan televizyondan askeri alanda kullanılan sistemlere kadar pekçok cihaz ve sistem kısa zamanda kullanıcılara ulaşmakta ve işletilmektedir. Bu tür cihaz ve sistemlerin yaygınlaşması, bu sistemlerin bakım tutumunu yapacak ve meydana gelecek arızaların onarımını yapacak, eğitimli teknik personel ihtiyacını da ortaya çıkarmaktadır. Üretici firmalar bu ihtiyacı karşılamak için teknik personel eğitimine önem vermektedir. Özellikle askeri alanlarda kullanılan büyük sistemlerin pazarlanmasında kullanıcıların talep ettikleri teknik servis ve teknik personel imkanları, sistemin kullanıldığı ortam ve koşullar dikkate alındığında daha büyük bir önem taşımaktadır. Silah sanayiindeki hızlı gelişmelere ayak uydurmak için satın alınan pek çok sistem ve silah meydana gelen arızalardan dolayı geçici de olsa kullanılamamaktadır. Bu durum barış ortamında bazı gecikmelere neden olsa da, muharebe şartlarında birliği hareketten sakıt duruma düşürecektir. Meydana gelen arızaların kısa sürede onarılması ancak konusunda iyi eğitilmiş teknik personel ile mümkündür, aksi takdirde sistemlerin geçici de olsa kullanılamaması birliğin daha büyük yaralar almasına neden olacaktır. Günümüzde eğitimde kaliteyi arttırmak ve verimliliği sağlamak amacıyla eğitim sektöründe“Bilgisayar Destekli Eğitim”adı altında bilgisayar kullanımı yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Özelikle simülasyon ve simülatörler“Bilgisayar Destekli Eğitim”için üretilen başlıca ürünlerdir. Hazırlanan“Hava Radarı Bakım Eğitimi İçin Grafik Tabanlı Bir Benzetim Paketi”Bilgisayar Destekli Eğitim konusunda bir araştırma olacaktır.
Özet (Çeviri)
i \ '. SUMMARY Usage of electronic instruments increasingly getting wider in different areas of daily life. Many kinds of electronic systems for military or home usage is developed and delivered to end-users. The need for technical support and the need for trained, educated technical personal are also increasing. Serving the need of technical support is getting importance in the marketing of electronic systems especially in the military market. Many devices or instruments, which is bought in, order to keep up with, the developments in military industry is going out of order because of temporal breakdowns or failures. Repair of malfunctioning systems in a short time requires well-trained technical personnel. This need makes personnel training, especially training of technical personnel very important. Nowadays, the using of computers is getting wider in order to improve the quality and the productivity in educational sector under the name of“Computer Aided Education”or“Computer Aided Training”. Simulators and Simulation can be given as example for“Computer Aided Training”.“Graphic Based Simulation for Air Search Radar Maintenance”will be a research in the subject of Computer Based Training.