Küçük ve orta ölçekli işletmelerin tedarik ve üretim sorunları ve Gebze civarındaki otomotiv yan sanayinde bir uygulama
  1. Tez No: 77732
  2. Yazar: HÜKÜMRAN ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Dünya ekonomisindeki son gelişme ve değişmeler bir ülkenin ekonomisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik kalkınma sürecinin temel dinamiğini oluşturduğunu ortaya koymuştur. Günümüzde evrenselleşen piyasa ekonomisinin gerektirdiği rekabet ortamını oluşturmanın temel aracı küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Ayrıca ölçeklerinin esnekliği nedeniyle değişme ve yeniliklere uyum kabiliyeti yüksek olan bu işletmeler, aynı zamanda yarattıkları yüksek istihdam seviyesi nedeniyle de toplumsal düzenin teminatıdırlar. Pek çok ülkede işletmelerin bütününe bakıldığında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu bütün içerisinde önemli bir yer tutuğu gözlenmektedir. Sahip oldukları avantajlar yanında, yapılan çalışmalar yardımıyla ekonomik potansiyelleri maksimum düzeyde kullanarak genel ekonomiye daha fazla katkıda bulunmaları sağlanmaktadır. Yapılan bu çalışmada, KOBİ'lerle ilgili çeşitli kaynaklar incelenerek KOBİ'lere ilişkin temel kavramlar ve KOBİ'lerin karşılaştıkları tedarik ve üretim sorunları ortaya konulmuştur. Gebze ve civarındaki otomotiv yan sanayinde yapılan uygulama ile de teorik kısımda ortaya konan problemler desteklenmeye çalışılmış ve bu problemlerin çözümü için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
.^a***"**--* SUMMARY Recent developments in global economy have emphasized the role of the small and mediusized companies as one of the basic dynamics of the economic development process. Today's competitive environment which is reuired by globalization can be realized thanks to the existence of these small companies. These companies have a high capacity for adaptation to the new developments due to their flexible scales. Moreover, they are the guarantors of the social stability because they create a high level of employment in economy. Small and medium-sized companies have an important place in the business community within national economies. Beside the advantages they possess, efforts are channelled to increase their economic potential in order to increase their contributions to the national economy. This thesis is an in-depth study of the fundamental concepts implemented by these operations and the problems they face concerning, especially, suppliers. A careful research done through literature concerning these small and medium-sized operations is the basis of this thesis. A field study, conducted in the automotive components industry in the Gebze, followed the said research through literature. As a whole, this study focuses on determining and resolving the problems of the small and medium-sized operation of this region.