Üniversite öğrencilerinin evlilik tutumları ve yaşam hedeflerinin ilişkilendirilmesi: Manisa Celal Bayar Üniversitesi örneği
Relating the marriage attitudes and life goals of university youth: The case of Mani̇sa Celal Bayar University
  1. Tez No: 777343
  2. Yazar: HİLAL GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNA FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bireylerin yaşamlarında ne yapacakları sorusuyla ilişkili olan yaşam hedefleri aile, sosyal ilişkiler, fiziksel sağlık ve maddi başarı gibi yaşam yapısındaki alanlara yüklenen anlamlar ve sahip olunan tutumlar kendini belirleme teorisi kapsamında tartışılmıştır. Bireyin hangi türden hedefleri takip ettiği onun sahip olduğu sosyodemografik özellikleri ile benimsediği normlar ve değerler sistemiyle ilgilidir. Evlilik de özellikle genç yetişkinlik döneminde olan üniversite öğrencileri için gerektirdiği sosyal, ekonomik ve duygusal bir yapı kurma özelliği ve toplumsal cinsiyete ilişkin rol beklentileri bakımından önemlidir. Evliliğe ilişkin tutumların yüksek ya da düşük olması gençlerin yaşamlarında yöneldikleri hedeflerin çoğunlukla içsel ya da dışsal amaçlara ait olmasıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada da yaşam hedefleri ve evlilik tutumlarının ilişkilendirilmesi amacıyla 2020-2021 döneminde Manisa Celal Bayar Üniversitesinde belirli fakültelerde öğrenim gören 663 öğrenci örneklem olarak belirlenerek Yaşam Amaçları Ölçeği ve İnönü Evlilik Tutum ölçeği uygulanmıştır. Yaşam amaçları ve evlilik tutumlarının birbiriyle ilişkilidir. Öne çıkan bulgulara bakıldığında cinsiyete ve fakülte türüne göre farklılaşma dikkat çekmiştir. Kadın öğrencilerin yaşam amaçları ve içsel amaçlara verdikleri puanlar erkek öğrencilerden yüksektir. Evlilik tutumlarında da erkek öğrencilerin daha yüksek puan aldığı dolayısıyla kadın öğrencilere göre olumlu tutuma sahip oldukları görülmüştür. Fakülte farklılığı incelendiğinde Mühendislik Fakültesindeki öğrencilerinin içsel amaçları diğer fakültelere göre düşük bulunmuştur. Sağlık Bilimleri ve Fen Edebiyat fakültelerindeki öğrenciler kadın öğrenci yoğunlukta olmasıyla bu fakültelerde içsel amaçların ön plana çıkması ve Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin evlilik tutumları diğer fakültelerdeki öğrencilerden düşük bulunması bize bu farklılıkların toplumsal cinsiyet etkisiyle incelenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The meanings attributed to areas in the life structure such as life goals, family, social relations, physical health and financial success and attitudes related to the question of what individuals will do in their lives are discussed within the scope of self-determination theory. What kind of goals an individual pursues is related to his socio-demographic characteristics and the norms and value system he has adopted. Marriage is also important, especially for young adulthood in terms of establishing a social, economic and emotional structure and gender role expectations. It is thought that the high or low attitudes towards marriage are related to the fact that the goals towards which the young people are directed in their lives mostly belong to internal or external goals. In this study, 663 students studying at certain faculties at Manisa Celal Bayar University in the 2020-2021 period were determined as a sample and the 'Yaşam Amaçları Ölçeği' and 'İnönü Evlilik Tutum Ölçeği' were applied in order to correlate life goals and marriage attitudes. Life goals and marriage attitudes are interrelated. Considering the prominent findings, the differentiation according to gender and faculty type attracted attention. The scores of female students for life goals and internal goals are higher than male students. It has been observed that male students have higher scores in marriage attitudes, so they have a positive attitude compared to female students. Examining the differences in the faculty, the internal goals of the students in the Faculty of Engineering were found to be lower than the other faculties. The fact that the students in the both of faculties Health Sciences and Literature and Sciences are mostly female, and that internal purposes come to the fore in these faculties and the marriage attitudes of the students of the Faculty of Arts and Sciences are lower than the students in other faculties show us that these differences can be examined with the effect of gender.