Ratlarda intestinal anastomoz iyileşmesinde PRP (platelet rich plasma)'nın etkisi
The effect of PRP (platelet rich plasma) on healing of intestinal anastomosis in rats
  1. Tez No: 777368
  2. Yazar: ZÜLKÜF AKELMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Son yıllarda peritoneal karsinomatozisli hastalarda sıcak kemoterapi olarak bilinen HIPEC sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. HIPEC'in bu hastalarda beklenen yaşam süresini uzattığı birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Ancak kemoteröpatik bir ajanın kullanılması yara iyileşmesinde gecikmeye sebep olmaktadır. Bu çalışmada HIPEC yapılan ratlar 5.günde sakrifiye edildikten sonra ölçülecek anastomoz patlama basıncı, hidroksiprolin düzeyi ve histopatolojik değerlendirmeler ile PRP'nin anastomoz güvenliğine erken dönemde de katkısı olduğu yönündeki hipotezin test edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma her grupta 8 adet, 8-10 haftalık, ağırlıkları 300-400 gr arasında olan Wistar-albino erkek ratlar olacak şekilde üç grupta yapıldı. 3 adet rat ise PRP hazırlanması için donör olarak kullanıldı. Grup 1 kontrol grubu olarak tanımlandı ve kolon anastomozu sonrası 42 °C sıcaklıkta serum fizyolojik (SF) uygulandı. Grup 2 ratlara kolon anastomozu sonrası 42 °C sıcaklıkta Cisplatin uygulandı. Grup 3 ratlara kolon anastomozu etrafına PRP jel uygulaması sonrası 42 °C sıcaklıkta Cisplatin uygulandı. Ratlar postoperatif 5.günde sakrifiye edilerek anastomoz patlama basıncı, hidroksiprolin düzeyi ve histopatolojik olarak gruplar arası karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, HIPEC, which is popularly known as hot chemotherapy, has been used frequently in patients with peritoneal carcinomatosis. HIPEC has been proven in many studies to prolong life expectancy in these patients. However, the use of a chemotherapeutic agent also causes a delay in wound healing. In this study, it was aimed to test the hypothesis that PRP contributes to anastomotic safety in the early period with anastomotic burst pressure, hydroxyproline level and histopathological evaluations which were measured in the rats undergone HIPEC that had been sacrificed on the 5th day. Material and Method: The study was carried out in three groups of 8 Wistar-albino male rats, 8-10 weeks old and weighing between 300-400 g in each group. Three rats were used as donors for the preparation of PRP. Group 1 was defined as the control group and saline (SF) was applied at 42 °C after colon anastomosis. Group 2 rats were administered Cisplatin at 42 °C after colon anastomosis. Group 3 rats were given Cisplatin at 42 °C after PRP gel application around the colon anastomosis. The rats were sacrificed on the 5th postoperative day, and comparisons were made between the groups in terms of anastomotic burst pressures, hydroxyproline levels and histopathology.