Başlangıç periodontal tedavinin klinik periodontal parametreler ve tükürük IL-1β, TNF-α ve PTX-3 seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of initial periodontal treatment on clinical periodontal parameters and salivary il-1β, TNF-α and PTX-3 levels
  1. Tez No: 777369
  2. Yazar: ECE TAŞKIN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı periodontal hastalıklarda tükürük interlökin 1β (IL-1β), tümör nekrotizan faktör α (TNF-α) ve pentraksin 3 (PTX-3) seviyelerinin belirlenmesi ve başlangıç periodontal tedavinin (BPT) periodontal klinik parametreler ve bu biyobelirteçler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 16 periodontal sağlıklı, 18 gingivitisli ve 18 evre 3 derece B periodontitisli birey dahil edildi. Gingivitisli bireylere 2 seans, periodontitisli bireylere ise 4 seans BPT uygulandı. Çalışmanın başlangıcında tüm bireylerden, BPT uygulandıktan 3 ay sonra ise periodontal hastalık gruplarından periodontal klinik parametreler kaydedilerek tükürük örnekleri toplandı. Tükürük IL-1β, TNF-α ve PTX-3 seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. Bulgular: Başlangıçta tüm klinik periodontal parametrelerde gruplar arası anlamlı fark tespit edildi (p0,05). Tedavi gruplarında BPT sonrasında anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study were to determine salivary interleukin 1β (IL-1β), tumor necrotizing factor α (TNF-α), and pentraxin 3 (PTX-3) levels in different periodontal diseases and to evaluate the effect of initial periodontal treatment (IPT) on periodontal clinical parameters and these biomarkers. Materials and Methods: 16 periodontal healthy, 18 gingivitis and 18 stage 3 grade B periodontitis individuals were included in our study. Two sessions of IPT were applied to gingivitis group and 4 sessions to periodontitis group. Clinical periodontal parameters were recorded, and salivary samples were collected from all individuals at baseline and from the periodontal disease groups three months after IPT. Salivary IL-1β, TNF-α, and PTX-3 levels were analyzed by the ELISA. Results: There was significant difference between the groups in all clinical periodontal parameters at baseline (p0.05). There was no significant difference in the treatment groups after IPT (p>0.05).