Aşı öncesi uygulanan akupresürün süt çocuğunun ağrı düzeyine etkisi: Randomize plasebo kontrollü çalışma
The effect of acupressure on interventional pain in infancy period before immunization: A randomized placebo-controlled trial
- Tez No: 777436
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma süt çocukluğu döneminde parenteral aşı öncesi uygulanan akupresürün girişimsel ağrı üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize plasebo kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmaya Ekim 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlam Çocuk Aşı Birimi'ne Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Programı kapsamında ebeveynleri tarafından getirilen ve araştırma örneklem kriterlerini karşılayan 35 akupresür, 35 plasebo ve 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 105 süt çocuğu dâhil edildi. Veri toplama aracı olarak; literatür doğrultusunda hazırlanan Veri Toplama Formu ve Faces, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC) ağrı ölçeği kullanıldı. Akupresür grubundaki çocukların GB31 akupunktur noktasına aşı öncesi 1 dakika boyunca akupresür uygulandı. Plasebo grubundaki çocukların aşı öncesi GB31 akupunktur noktasının ortalama 2 cun üzerindeki bir yalancı (sham) noktaya 1 dakika boyunca bası uygulandı, kontrol grubundaki çocuklara ise sadece aşısı/aşıları uygulandı. Araştırmada akupresürün aşıya bağlı fizyolojik özellikler ve ağrı üzerine etkisi incelendi. Akupresür, plasebo ve kontrol grubundaki çocuklar tanıtıcı özellikler bakımından benzer bulundu. Akupresür grubunun aşı öncesi ve sırası KTA hızı ortalaması plasebo ve kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Ancak aşı sonrası KTA hızı ortalaması plasebo ve kontrol gruplarından daha düşük ve plasebo grubu ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı (p= .002). Akupresür grubunun aşı öncesi ve sırası SpO2 düzeyi ortalaması plasebo ve kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Aşı sonrası akupresür grubunun SpO2 düzeyi ortalamasının hem plasebo hem de kontrol grubundaki süt çocuklarının SpO2 düzeyi ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (sırasıyla; p= .030, p= 000). Akupresür grubundaki süt çocuklarının aşıya bağlı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az ağrı deneyimlediği ve ağlama süresi ortalamalarının daha kısa olduğu saptandı (sırasıyla; p= .000, p= .001). Sonuç olarak akupresür uygulanan süt çocuklarında aşıya bağlı KTA hızı ortalamasının daha düşük ve SpO2 düzeyi ortalamasının daha yüksek, ağrı düzeyi ve ağlama süresinin ise daha az olduğu görüldü. Akupresürün aşı öncesi süt çocuklarının ağrısını azaltmaya yardımcı bir nonfarmakolojik yöntem olarak kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized placebo-controlled experimental research design to investigate the effect of acupressure applied before parenteral vaccination on interventional pain in infancy. The sample of the study consisted of a total of 105 infants, including 35 in the acupressure group, 35 in the placebo group, and 35 in the control group, who were brought by their parents to the Healthy Child Vaccination Unit of Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital between October 2021, and June 2022 within the scope of the Ministry of Health Immunization Program and met the research inclusion criteria. The Introductory Information Form, which was prepared in line with the literature, and the Faces, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC) pain scale were used as data collection tools. Acupressure was applied to the GB31 acupuncture point of the infants in the acupressure group for 1 minute before vaccination. In the placebo group, the pressure was applied to a sham point approximately 2 cun above the GB31 acupuncture point for 1 minute before vaccination, while the children in the control group were only vaccinated. In the study, the effect of acupressure on vaccine-related physiological characteristics and pain was assessed. Infants in the acupressure, placebo, and control groups were similar in terms of descriptive characteristics. No significant difference was found when the mean heart rates of the acupressure group before and during vaccination when compared with the placebo and control groups. However, the mean heart rate after vaccination was found to be lower in the acupressure group, compared to the placebo and control groups, and there was a statistically significant difference with the placebo group (p=.002). When the mean SpO2 level of the acupressure group before and during vaccination was compared with the placebo and control groups, no significant difference was found. After vaccination, the mean SpO2 level of the acupressure group was found to be statistically significantly higher than the mean SpO2 level of the infants in both the placebo and control groups (p=.030, p=.000, respectively). It was found that the infants in the acupressure group experienced statistically significantly less vaccine-induced pain, and the mean duration of crying was shorter (p=.000, p=.001, respectively). In conclusion, it was observed that the vaccine-induced mean heart rate was lower, the mean SpO2 level was higher, and the mean pain level and crying time were lower in infants who had acupressure application. Acupressure is recommended to be used as a non-pharmacologic method to relieve pain in infants before vaccination.