An evaluation of entrance ramp metering for freeway work zones using digitalsimulation
Otoyol çalışma bölgeleri için giriş rampası ölçümünün simülasyon ile değerlendirilmesi
- Tez No: 777459
- Danışmanlar: PROF. DR. HELMUT T. ZWAHLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ohio University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Otoyol çalışma bölgelerinde giriş rampası kontrol stratejileri için yönergeler geliştirmek için otoyol çalışma bölgelerindeki giriş rampası ölçümü araştırıldı. Otoyol ana hat verimi ve otoyollara yerel trafik erişim verileri incelendi. Bu araştırmanın temeli, tarihsel saatlik trafik hacim verileri ve araçlar arası otoyola varış süreleridir. Bu veriler mikrodalga radar römorkları kullanılarak Ohio'daki çalışma bölgeleri için elde edilmiştir. Birkaç araç için 2500 araç/saate (vph) kadar IAT'leri belirleyebilmek için, sinyalize giriş rampaları için kümülatif IAT dağılımları geliştirilmiş ve otoyol ana hattı ve sinyalize giriş rampaları için kümülatif IAT dağılımları tahmin edilmiştir. Bir bilgisayarda çalıştırılan iki ayrı Arena simülasyon modeli, giriş rampası ölçüm sinyalinden yerel (ana) yola geri taşan kuyrukları araştırmak, giriş rampası trafiğinin birleşim noktasını modellemek ve ana hatlardan gelen kuyruk uzunluklarını belirlemek için kullanıldı. Otoyol ana hattı birleşme alanı, sinyalli ve sinyalsiz otoyol giriş rampalarında saatlik trafik hacimleri, kamyon yüzdeleri ve rampa ölçüm sinyal aralıkları için araştırıldı. Arena simülasyon modelleri, Pollazcek-Khintchine formülüne, negatif üstel dağılıma ve otoyol ana hattının en sağ şeridine karışan araç sayısına dayalı IAT'ler kullanılarak doğrulandı. Arena simülasyon modellerinin çıktılarından olan maksimum kuyruk uzunlukları analiz edildiğinde, giriş rampası ölçüm sinyal süresi giriş rampası trafiğinin %90'ının geçişine izin verecek şekilde planlanarak daha kısa maksimum kuyruk uzunluklarının oluşmasını sağlayacaktır. Bu şekilde planlanan giriş rampası ölçüm sinyal süresi otoyol ana hattı kuyruk uzunluklarını da olumsuz etkilemeyecktir. Trafik mühendislerinin, otoyol ana hat trafik hacmi ve yerel trafik erişimine, otoyol önem seviyelerine ve saatlik trafiğe dayalı olarak, rampa ölçümü de dahil olmak üzere bir giriş rampası kontrol stratejisi tasarlaması ve uygulaması için otoyol çalışma bölgelerindeki geçici giriş rampası kontrol stratejileri için bir dizi yönerge oluşturulmuştur. Bu yönergeler, çalışma bölgeleri olmayan normal otoyol/giriş rampası durumlarına da uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Entrance ramp metering in freeway work zones was investigated to develop a set of guidelines for entrance ramp control strategies in freeway work zones considering the freeway mainline throughput and local traffic access to freeways and hourly traffic volumes for the freeway mainline and freeway entrance ramp in this study. The basis for this investigation was the historical hourly traffic volume data and the cumulative interarrival time (IAT) data for signalized and non-signalized freeway entrance ramps and the freeway mainline, which were measured at different freeway work zones in Ohio using microwave radar trailers. The cumulative IAT distributions for signalized entrance ramps were developed and the cumulative IAT distributions for freeway mainline and signalized entrance ramps were extrapolated in order to be able to determine IATs for a few vehicles up to 2500 vehicles/hour (vph). Two separate Arena simulation models ran on a PC, were used to investigate the spill back queues from the entrance ramp metering signal back to the local (arterial) road and to investigate merging of the entrance ramp traffic and determine queue lengths from the freeway mainline merge area back to the ramp metering signals for different entrance ramp and freeway mainline rightmost lane hourly traffic volumes, truck percentages, and ramp metering signal intervals at signalized and non-signalized freeway entrance ramps. Arena simulation models were validated using the Pollazcek-Khintchine formula and IATs based on negative exponential distribution and the number of vehicles merging into the freeway mainline rightmost lane. The analysis of the maximum queues determined using Arena simulation models showed that the use of ramp metering signal interval, which is 90% of the metering signal interval that would be equal to process ramp demand in an hour (100%), will result in smaller maximum queues for signalized and non-signalized freeway entrance ramps, while on the other hand not increase the maximum queue from the freeway mainline merge area back to ramp metering signal considerably. A set of guidelines for temporary entrance ramp control strategies in freeway work zones for traffic engineers to design and implement an entrance ramp control strategy including ramp metering was established based on the freeway mainline traffic throughput and local traffic access to freeway importance levels and hourly traffic volume levels for the freeway mainline and entrance ramp. These guidelines may also be applied to regular freeway/entrance ramp situations without work zones.