Grafen bazlı nano yapılardan simetrik ve asimetrik superkapasitör üretimi
Production of symmetric and asymmetric supercapacitorsfrom graphene based nanostructures
- Tez No: 777479
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BAYRAK, PROF. DR. MURAT ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tezde, grafen/TiO2 nanokompozit mikrodalga metoduyla sentezlenecektir. Nanokompozit malzemeler için optimum koşulları elde etmek için grafen ve TiO2'nin ağırlık oranı kullanılacaktır. Elde edilen nanokompozit aktif maddeler CV, FTIR-ATR, UV-vis, SEM-EDX ve EIS analizi ile karakterize edilecektir. Sonra superkapasitörler, simetrik ve asimetrik cihazlar olarak imal edilecektir. Cihaz performansları CV, galvanostatik CC ve EIS ölçümleri ile test edilecektir. Sonuçların karşılaştırılması için Ragone plot ve stabilite testleri yapılacaktır. Tezin B planında, grafen / Co3O4 nanokompoziti mikrodalga yöntemiyle oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis graphene/TiO2 nanocomposite will be synthesized by microwave- assisted method. The weight ratio of graphene and TiO2 will be used to obtain the optimum conditions for nanocomposite materials. The obtained nanocomposite active materials will be characterized by CV, FTIR-ATR, UV-vis, SEM-EDX, and EIS analysis. And then supercapacitors will be fabricated as a symmetric and asymmetric devices. The device performances will be tested by CV, galvanostatic CC, and EIS measurements. Ragone plot and also stability tests will be done for comparison of the results. In the B plan of the thesis, graphene/Co3O4 nanocomposite will be formed by microwave-assisted method.