Self and nature in Charlotte Brontë and Virginia Woolf's novels
Charlotte Brontë ve Virginia Woolf'un romanlarında birey ve doğa
  1. Tez No: 777524
  2. Yazar: ALEYNA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Benlik zaman içinde evrim geçirdikçe, kavramın ele alınışı da değişmekte ve beraberinde daha derinden incelenebileceği yeni kanal ve bağlantılar getirmektedir. Tarih boyunca, antik çağlardan bu yana, benlik birçok deri değiştirmiş ve bir zamanlar her şeyin merkeziyken, toplumun en küçük yapı taşı olarak görülmeye başlamıştır. Bu tezin amacı, benliği temelinde öteki olarak görülen Doğa ile bağlantılı olarak analiz etmektir. Viktorya dönemi ve Romantik dönemin yansımalarından başlayarak, on dokuzuncu yüzyıla ilişkin önemli tarihsel olayların yanı sıra dönem, kültür, bireyin birey olma ve doğal dünya ile ilişkilenme yolculuğu açısından incelenmektedir. Romantik dönemdeki doğa kavramından Viktorya dönemindeki bireye geçişi vurgulayan bu çalışma, dönemlerde benimsenen doğaya bakış açısına odaklanmaktadır. Detaylandırıldığı üzere, döneme hakim olan bu benlik kavramı,“Bildungsroman”türünün temelini oluşturmakta ve önceki dönemden aktarılan doğal unsurlar, benlik ve doğayı çevreleyen ana kavramların incelenmesine zemin hazırlamaktadır. Henry David Thoreau, Ralph Waldo Emerson gibi farklı düşünürlerin eserleri, ortaya çıkmakta olan ekoeleştirel yaklaşımlar açısından değerlendirilecektir. Bu araştırma ardından İngiltere'de Modernist döneme uygulanacaktır. Viktorya dönemi değerlerinin çöküşüyle birlikte ortaya çıkan ve tarihsel, toplumsal etkilerle şekillenen bir kimliğin eşiğinde olan modern toplum, bu geçişe ve dönüşümün öncülerine odaklanılarak, doğa ve parçalanmış benlik etrafındaki görüşlerin yeniden tanımlanması da derinlemesine incelenecektir. Bu tezin temel amacı, Charlotte Brontë'nin (1816-1855) Jane Eyre (1847) ve Virginia Woolf'un (1882-1941) The Waves (1931) romanlarını ekoeleştiri kuramı ve romanların dönemsel yansımaları doğrultusunda analiz etmektir. Romanlar, iki yüzyılı aşan bir zaman dilimine yayılan kavramlar olan benlik ve doğanın araştırılması için ortak bir zemin sağlamaktadır. Viktorya dönemine denk düşen Jane Eyre, bu geçişin güçlü bir göstergesidir. Kadın kahramanın birey olma yolculuğunda doğal çevreyle kurduğu etkili ilişki, on dokuzuncu yüzyıl İngiltere'sinde mevcut koşullarla bağlantılı olarak kendi benliğini keşfine destek olur. Bu bağlamda Viktorya dönemi ve birey olma sürecine yönelik tarihsel incelemede ele alınan unsurların, 'coming-of-age' türüne referansla ortaya çıkan yansımalarına ayrıca odaklanılacaktır. Ardından, tez bu bağlamı, Modernist dönem kapsamında değerlendirmeyi ve benzer dinamikleri The Waves'in analizine uyarlamayı amaçlamaktadır. Modern dönemle birlikte ortaya çıkan parçalanmış benliğin temsili olan karakterlerin analizi yoluyla, benlik kavramının, çevre ve öteki ile olan ilişkisine vurgu yapılarak ele alınması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the self evolves with the times, so does the study of the concept and brings novel outlets and relations through which it can be explored further. Throughout history, ever since ancient times, the self has shed many skins; that which was once seen as the centre of everything, has come to be regarded as the mere miniscule building block of society. The objective of this thesis is to analyze the self in connection with the fundamental other, Nature. Starting with Victorian period, and the repercussions of Romantic period, the setting, culture as well as historical events of significance relating to the nineteenth century are examined with respect to the individual and his/ her journey of individuation and in contact with the natural world. Along with the move from the Romantic emphasis natural to the Victorian individual, the study focuses on the natural outlook adopted in the period. As detailed, this concept of the self prevalent in the era is the foundation of the genre,“Bildungsroman”, and the natural influences from the previous period provides the foundation for the examination of the main concepts surrounding self and nature. Various influential people such as Henry David Thoreau, Ralph Waldo Emerson and their works will be consulted with respect to the emerging study of environmentalism. Followingly, the exploration of this discourse is to be applied to the English Modernist period. With the collapse of Victorian values, the emerging modern society was on the brink of an identity formed by the historical, social influences greatly experienced in the period. With a focus on this transition and the heralds of this change, the redefinition of ideas around nature, and the fragmentary self are to be further explored. The main objective of this thesis is to analyse the novels of Jane Eyre (1847) by Charlotte Brontë (1816-1855) and The Waves (1931) by Virginia Woolf (1882-1941) under the light of ecocritical theory as well as novels' periodical projections. The novels provide a common ground for the exploration of the self and nature as concepts that span over two centuries. Falling into this period, Jane Eyre is a strong exhibit of this transition. The influential relationship the heroine establishes with the natural environment in the journey of individuation assists her in the discovery of her self in relation to the setting of nineteenth century Britain. The reflections of the elements under study in the historical examination dedicated to Victorian period and the process of individuation with a reference to the coming-of-age genre are to be further emphasized. Followingly, the thesis attempts to evaluate this context within scope of the Modernist period and seeks to lay out the similar dynamics for the analysis of The Waves. Through the analysis of the six characters in the novel that are emblematic of the fragmentary self emerging with the modern period, the study likewise attempts to cover the concept of the self with an emphasis on their relationship with the environment and the other.