Wear behavior of 3D printed parts under different temperature conditions
3B baskılı parçaların farklı sıcaklık koşulları altındaki aşınma davranışları
  1. Tez No: 777525
  2. Yazar: EREF BEDİRHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Termoplastikler, eriyik yığma modelleme (EYM) ile 3 boyutlu baskıda kullanılan önemli bir malzemedir. Termoplastikler nihai ürün olarak kullanılmadan önce bu malzemelerin tribolojik özellikleri bilinmeli ve karşılaştırılmalıdır. Bu çalışmada FDM ile üretilmiş 3D baskılı parçaların aşınma davranışları farklı sıcaklık koşullarında incelenmiştir. Bu çalışmada beş farklı termoplastik malzeme seçilmiştir. Numunelerin karşılaşabileceği farklı çalışma ortamlarını temsil etmek için numuneler oda sıcaklığı ve camsı geçiş sıcaklığının 0.5, 0.7, 0.9, 1.1 katlarında pin-on-disk aşındırma testleri gerçekleştirildi. Çalışmanın sonuçları, termoplastik parçaların aşınmasının sıcaklıktan önemli ölçüde etkilendiğini gösterdi. Daha yüksek sıcaklıklarda, Termoplastik parçaların aşınmasının, ortam sıcaklığının artması ile gösterdiği aşınma oranlarının arttığı gözlenmiştir. Ortam sıcaklığın değişmesinin malzemelerin kimyasal yapısındaki değişimlerini gözlemleyebilmek için malzemelere testler sonrasında FTIR testi uygulandı ve sonuçlar değerlendirildi. Malzemelerin sertlik değerlerinin aşınma mekanizmasında önemli rol oynadığı gözlemlenmiş olup malzemelerin aşınma mekanizmasında sertlik değerlerinin önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir. Aşınma mekanizmasının termoplastik malzemeler üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilmek için aşınma testleri sonrasında termoplastik malzemelerin SEM görüntüleri alınıp yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Thermoplastics are an important material used in 3D printing with fused deposition modeling (FDM). Before using thermoplastics as final products, the tribological properties of these materials should be known and compared. In this study, the wear behavior of 3D-printed parts produced with FDM was investigated under different temperature conditions. In this study, five different thermoplastic materials were selected. Pin-on-disc abrasion tests were performed at 0.5, 0.7, 0.9, and 1.1 times the room temperature and glass transition temperature of the samples to represent the different working environments that the samples might encounter. The results of the study showed that the wear of thermoplastic parts is significantly affected by temperature. It has been observed that at higher temperatures, the wear rates of thermoplastic parts increase with increasing ambient temperature. To observe the changes in the chemical structure of the materials as the ambient temperature changes, the FTIR test was applied to the materials after the tests, and the results were evaluated. It has been observed that the hardness values of the materials play an important role in the wear mechanism, and it has been observed that the hardness values play an important role in the wear mechanism of the materials. In order to better understand the effect of the wear mechanism on thermoplastic materials, SEM images of the thermoplastic materials were taken and interpreted after the wear tests.